Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Keşif Rehberi Dizisi Bölüm 1: Budapeşte
Destinasyonlar

Keşif Rehberi Dizisi Bölüm 1: Budapeşte

kesif-rehberi-dizisi-bolum-1-budapeste
Merve Ateş
Merve Ateş
11 Ocak 2016

Dünya keşfedilmeyi bekleyen türlü güzelliklerle çevrili. Üstelik bazılarına gitmek sanıldığından çok daha ucuz. Keşif rehberi dizisinde bütçenize uygun, türlü güzelliklere sahip destinasyonları tanıma şansınız olacak. Beklemeye ne gerek var? Haydi keşfedelim!

Keşif rehberimizde ilk durak Macaristan’ın başkenti Budapeşte olacak.

İki Şehrin Buluştuğu Köprü…

Söze önce şehrin ilginç öyküsünden başlamak gerekiyor. Şehri ikiye bölen Tuna Nehri karşısında Buda ve Peşte adında iki ayrı şehir ortaya çıkar. Bu şehirler 1873 yılında Zincirli Köprü’nün yapılmasıyla birbirine bağlanarak Budapeşte isimli tek bir şehre dönüşür.

Sonrasında iki farklı dünyanın zenginliklerini taşımaya başlar bu şehir…

budapeste_tg

Budapeşte

Nüfus

Başkent olmasından anlayacağınız üzere, Budapeşte Macaristan için oldukça önemli. Şehir ülkenin önemli ticaret, sanayi, kültür merkezi, aynı zamanda Berlin’den sonra Orta Avrupa’nın en büyük şehri.

2003 sayımına göre şehrin nüfusu bir milyonun üzerinde.

budapeste_tg (2)

Budapeşte

Neden Güzel?

Budapeşte, kış aylarında sıcak bir durak arayanları sevindiren bir şehir. Kışın mayolarınızı giyip havuza atlama fırsatınız var.

Macaristan bir zamanlar Osmanlı hakimiyetinde olduğu için, Osmanlı’dan kalma tarihi eserler bulunuyor. Güzelliğini hiç bozmadan buram buram tarih kokuyorlar… Hamam kültürü, toz biber, kahve gibi Osmanlı’dan miras ilginç şeyler bulabilirsiniz.

szechenyi_tg

Szechenyi Termal Hamamı

Macaristan Avrupa Birliği(AB) üyesi olmasına rağmen, ülke içinde Macar para birimi de kullanılıyor. Macar para birimi HUF, TL’nin yüzde birine denk düşüyor. Yani paranız 100 kat daha değerli.

Nereleri Gezilir?

  • Söylenene göre Zincirli Köprü yapıldıktan sonra, köprüyü yapan kişi “Eğer bir kusur bulursanız kendimi köprüden atarım” diyecek kadar köprünün sağlam olduğunu söylüyormuş. İki hikayeyi bir araya getiren bu köprüyü mutlaka ziyaret etmelisiniz.
zincirlikopru_tg

Zincirli Köprü

  • Bunun dışında Buda Kalesi, Macaristan Parlamento Binası, Macaristan Devlet Opera Binası, Szechenyi Termal Hamamı, St. Stephen Bazilikası Şehir Parkı görülecek yerler arasında bulunuyor.
  • Gellert Tepesi’ni ziyaret ederek şehri bütün güzellikleriyle görebilirsiniz.
  • En eski şehir metroları Budapeşte’de ve bu metrolar görülmeyi gerçekten hak ediyor. Szent Gellert metrosu bunlardan sadece biri…
metro_tg

Szent Gellert metrosu

  • Ayrıca Tuna Nehri kıyısındaki esrarengiz ayakkabılar ilginizi çekecek…
ayakkabilar_tg

Tuna Nehri kıyısındaki ayakkabılar

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön