Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Karadenizli Usta’dan Uzungöl ’e Özel Turistik Gezi  Aracı: ‘Tahtabüs’
Destinasyonlar

Karadenizli Usta’dan Uzungöl ’e Özel Turistik Gezi  Aracı: ‘Tahtabüs’

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
11 Mayıs 2016

Hayran bırakan tabiatı ile doğa turizminin en göz alıcı destinasyonları arasında yer alan Uzungöl ’ün artık yeni bir turistik aracı var. Yaptığı sıra dışı ürünler ile dikkatleri üzerine çeken Karadenizli mobilya ustası Mustafa Kaya, Uzungöl için yaptığı ahşap otomobil turistlerden yoğun ilgi görünce, turistik gezi için tasarladığı 14 kişilik ahşap otobüs fikrini hayata geçiriyor.

Trabzon’un Köprübaşı ilçesinde 17 yıldır mobilyacılık yapan usta Mustafa Kaya, Uzungöl için yaptığı ahşap otomobil, turistlerden yoğun ilgi görünce, talebi karşılamak için 5 metreküp kestane ağacı ile ahşap otobüs yapımına başladı.

Amaç Uzungöl ‘ün tanıtımı, turizme katkı 

Yaptığı sıra dışı ürünlerle katıldığı fuarlarda büyük ilgi gören Kaya, 3 sene önce bir turizm işletmecisinin siparişi üzerine, turistlerin Uzungöl ’de gezi yapabilmeleri için ahşaptan otomobil üretti.

Yöreye gelen yerli ve yabancı turistlerin bu otomobile yoğun ilgi göstermesi üzerine yeni arayışlara girdiğini ifade eden Kaya, “Ahşap otomobile o kadar çok ilgi oldu ki, seyir halinde arabanın önüne atlayıp ‘Biz de binebilir miyiz?’ diyenler azımsanmayacak kadar çok. Buna istinaden oradaki turizmci arkadaşlarımız Uzungöl çevresinde bu ahşap otomobil için ayrılan özel bir parkurda yerli ve yabancı turistlerimizi gezdirmek,  Uzungöl ‘ü tanıtmak ve ülke turizmine katkı sağlamak amaçlı, yeniden böyle bir sipariş verdiler.” diye konuştu.

uzungol-tg1

Tahtabüs’ün maliyeti 80 bin lira

Yapımı süren ahşap otobüs için şu ana kadar 80 bin lira dolayında para harcadığını ifade eden Kaya, “İnşallah ‘Tahtabüs’ü çok yakında Uzungöl ’ü ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerimizin hizmetine sunacağız, bu sezon Uzungöl ’de turistler bu araçla gezdirilecek.” ifadelerini kullandı.

tahtabus-tg

Üstü açık Tahtabüs turistik gezilerde 12 ya da 14 yolcu gezdirecek

Normal bir otobüste bulunan bütün özelliklerin, kestane ağacı kullanarak imal ettiği ‘Tahtabüs’te de bulunduğunu kaydeden Kaya, yöreye gelen turistler Uzungöl manzarasını iyice gözlemleyebilsinler diye Tahtabüs’ü üstü açık ve açılıp kapanabilen sisteme sahip bir modelde tasarladığını belirtti.

‘Tahtabüs’ün farklı ve ilgi çekici bir tasarıma sahip olmasını istediğini belirten Kaya, aracın yolcu kapasitesi ile ilgili olarak: “Normalde bu araç 20 kişi ve üzerinde yolcu taşıma kapasitesine sahip. Ancak söz konusu turistik gezi olunca insanları mümkün olduğu kadar rahat konforlu ve güvenli taşımamız gerekiyor. Bunları göz önünde bulundurarak 12 veya 14 kişilik olmasını planlıyorum.” şeklinde konuştu.

Üç sene önce ürettiği ahşap otomobilin yanı sıra dünyanın en büyük kemençesi ve mobil arı dorsesi de imal eden Kaya, yapımı bir ay içinde tamamlanması beklenen Tahtabüs ile Köprübaşı ilçesinde üretilen el sanatlarını Türkiye’de ve dünyada daha iyi tanıtabilmeyi de hedefliyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön