Anasayfa » Güncel » Karadeniz’in Tek Adası UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne Aday
Güncel

Karadeniz’in Tek Adası UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne Aday

Her ne kadar ismi kara da olsa mavinin en derin tonlarını içerisinde barındıran Karadeniz’imizin incisi Giresun Adasının, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne kaydedilmesi hedefleniyor.

Giresun Valiliği tarafından başlatılan çalışma ile ilgili olarak yapılan açıklamada kıyıdan 1,6 kilometre açıkta yaklaşık 40 dönümlük bir alana sahip adanın Doğu Karadeniz’de Antik ve Orta Çağ’da yerleşim yapılan tek ada olduğu aktarılarak;

“Mülkiyeti hazineye ait olan ve birçok açıdan sahiplenilmesi gereken evrensel bir değer olarak karşımıza çıkan ada ikinci derece arkeolojik ve doğal sit alanıdır” bilgilerine yer verildi.

 

Milattan öncelere uzanan tarihi geçmişi ile ada üzerinde Orta Çağ’dan kalma surlar, kilise, şapel, sarnıç, çok sayıda pithos ve mezar yapıların bulunduğu belirtildi. Yazının devamında:

“Kazı çalışmaları devam eden adanın tarihi, arkeolojik buluntulardan hareketle milattan önce 300’lü yıllara kadar inmektedir. Gerek mitolojideki yeri gerek üzerinde yer alan kültür varlıkları bakımından Doğu Karadeniz’de üzerinde yerleşim olan tek ada hüviyetindeki Giresun Adası, flora ve faunası ile de önemli bir yaşam alanıdır.” Dendi.

 

Dünyanın kültürel ve doğal mirasının korunması için 1972 yılında Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’nin kabul edildiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Tüm insanlığın dünya mirasının bir parçası olan ve korunarak gelecek kuşaklara aktarılmaya layık görülen, üstün evrensel değere sahip varlıkları gözeten 21 üye devletin temsilcilerinden oluşan ‘Dünya Mirası Komitesi’ tarafından ‘Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilerek belirlenen, ‘Dünya Mirası Kültür Varlıkları Listesi’ne alınma kriterleri taşıyan ve döneminde manastır kompleksi olarak kullanılan Giresun Adası’nın, ‘UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne kaydı için başvuru işlemi Valiliğimiz tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığına yapılmıştır.”

 

Aretias, Giresun Adası ’na Yüzüyoruz

 

https://www.turizmglobal.com/aretias-giresun-adasi-na-yuzuyoruz/

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön