Anasayfa » Girisimler » Karadeniz’in Güzelliklerini Keşfetmeye Hazır Mısınız?
Girisimler

Karadeniz’in Güzelliklerini Keşfetmeye Hazır Mısınız?

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
29 Mart 2019

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin muhteşem doğası ile kültürel varlığını milyonlara tanıtmak amacıyla; Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun ve Trabzon illerindeki 6 bine yakın kültür varlığını kayıt altına alarak güncelleyen “Karadeniz’de Zamanın İzleri – Karadeniz Kültür Envanteri” projesi, resmi internet sitesi ile herkese açıldı.

Dünyada gelişen yeni turizm trendlerine baktığımızda eko-turizm olgusuna yönelik özel bir ilgi olduğu yadsınamaz bir gerçek. Üstelik doğayı ve doğalı yaşatmak adına da umut verici. UNESCO verilerine göre dünyada koruma altına alınmış ekolojik rezerv alanların %46’sı turizmin ilgi alanına giriyor. İşte tam da bu veriler sahip olduğu doğal ve kültürel varlıklar ve tarihi yerleri ile göz dolduran Doğu Karadeniz bölgesi için büyük bir avantaj anlamına geliyor. Bu düşünceden yola çıkan Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı DOKAP bölge için çok kapsamlı bir envanter çalışması hazırlattı. Öyle ki Karadeniz Kültür Envanteri çalışmasıyla Doğu Karadeniz Bölgemizin doğal ve kültürel bütün zenginlikleri belirlendi ve kayda geçti.

www.karadeniz.gov.tr adresinde yayınlanmaya başlayan Karadeniz’de Zamanın İzleri – Karadeniz Kültür Envanteri,  sekiz ilin tüm taşınmaz kültür varlıkları, doğal varlıklar, halk kültürü ve müzeler başlıkları altında çok ayrıntılı olarak listeleniyor.

Kayıtlar dünya standarlarında yapıldı

Cami, kilise, manastır, kale, anıt, türbe, köprü, höyük, çeşme gibi taşınmazlardan oluşan Kültürel Varlıklar; genel tanım ve resim/video galerisinin yanı sıra koordinat bilgilerinden konum bilgilerine, tapu bilgilerinden yapı planı çizimlerine kadar ayrıntılı envanter bilgisi içeriyor.

Envanter içeriğinin en çarpıcı bölümü kuşkusuz ki göl, şelale, mesire yeri, orman, tabiat parkı, arberatum, sıcak su kaynağı gibi varlıkların listelendiği Doğal Varlıklar kısmı. Bu sekmede her bir varlığın tarihi veya folklorik değeriyle birlikte; doğal özellikleri, jeolojik durumu, görsel şeması, konum haritası ve resim/video galerisi ziyaretçilerin bilgisine sunuluyor.

Sekiz şehrin halk kültürü sitede ziyaretçilere sunuluyor

Sekiz şehrin şimdiye kadar pek araştırılmamış olan, envanterde yer verilen bir bölümü de Halk Kültürü. Bu bölümde fiziki ve tarihi çevre bilgisinin yanı sıra; beşeri durum ve ekonomi türleri, yöre ağızları ve argosu, sözlü edebiyatı, el sanatları, mimari tercihler, halk teknolojileri, sosyal yapı, sosyal normlar, halk matematiği, inanç yapısı, temizlik kültürü, halk botaniği, halk hekimliği, halk veterinerliği, halk takvimi ve meteorolojisi, giyim, kuşam süslenme, törenler, halk oyunları, halk müziği, eğlence unsurları, halk tiyatrosu, yerel sözlük ve yemek kültürü başlıklarında çok özel bilgiler yer alıyor.

İlgili resim

Kültür evlerinden müzelere, manastırlardan arkeoloji vadilerine kadar müze statüsündeki varlıkların ayrıntıları ise Müzeler başlığında ve her il için ayrı başlıkta yayınlanıyor.

Karadeniz Kültür Envanteri tek haritada

Karadeniz Kültür Envanteri sitesinde en çok ilgi çekecek bölümlerden biri de, tüm içeriğin bir harita üzerinde gösterildiği Harita bölümü. Doğal varlıklar, kültürel varlıklar ve müzeler harita üzerinde bütün bölgeden bulunduğu yere kadar ayrıntılı harita ve uydu haritası şeklinde görülebiliyor.

Karadeniz’e aşık edecek bölüm: Medya

Envanterin bir diğer dikkat çekici bölümü de Medya bölümü. 360 derece sanal gerçeklik videoları, doğal varlıkların gösterildiği doğanın izleri, kültürel varlıkların yer aldığı zamanın izleri, halk kültürünün anlatıldığı Hayatın İzleri ve Müzeler bölümleri de ilgi çekici diğer sekmeler arasında.

borçka ile ilgili görsel sonucu

Tüm Karadeniz Bölgesi’ni kapsayacak

Çalışmanın sadece bir başlangıç olduğunun altını çizen Karadeniz Kültür Envanteri Proje Genel Yöneticisi İmdat Demir, “Karadeniz’in tomografisini çekerek ve Türkiye’nin en geniş yerli kültürel varlık envanter veritabanı olan Karadeniz Kültür Envanteri’nin, Karadeniz’in tüm şehirleriyle birlikte Türkiye’ye yayılması için çabalıyoruz.

İlgili resim

Rotalar, yapay zeka ile geliştirilecek

Gerçek bir deneyim sitesi olan Karadeniz.gov.tr’de ilk hedefimiz ayrıntılı rotaların çalışılarak, sisteme işlenmesidir. Böylece, Karadeniz’e gelmek isteyen herkes hangi konuda kaç günlük rota istediğini yazarak, kendi rotasını üretmiş olacak. Bu binlerce rotanın yapay zeka analiziyle, yeni geleceklere yeni rotalar sunacak bir yapıya dönüştürecektir. Türkiye’nin iç turizminden başlayarak, Karadeniz’i yağmalamadan hak ettiği gibi ziyaret edilecek bir yere dönüştürecektir.” açıklamasında bulundu.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER