Anasayfa » Güncel » Kaliforniya’da Metan Gazı Sızıntısı: Okullar Ve Evler Tahliye Ediliyor
Güncel

Kaliforniya’da Metan Gazı Sızıntısı: Okullar Ve Evler Tahliye Ediliyor

kaliforniyada-metan-gazi-sizintisi-okullar-ve-evler-tahliye-ediliyor
İpek Sezer
İpek Sezer
18 Aralık 2015

Güney Kaliforniya Porter Ranch bölgesi yakınlarında büyük bir gaz sızıntısı tespit edildi. Olağanüstü hal ilan edilen bölgede, insanlar evlerini birer birer terk etmeye başladı. Sızıntının durdurulması için çalışmalar hala sürüyor ancak bu işlem aylar alabilir.

Güney Kaliforniya’da San Fernando Vadisi’ni de içine alan Porter Ranch bölgesindeki sızıntı sebebiyle havaya milyarlarca ton metan gazı yayıldı. Bu sızıntı nedeniyle Los Angeles Birleşik Okul Bölgesi yöneticileri bölgede bulunan okullardaki öğrencilerin yerlerini değiştirme planı üzerinde çalışıyor.

Associated Press’in haberine göre sızıntı, gaz şirketi çalışanları tarafından ilk olarak 23 Ekim’de Aliso Kanyonu’nda bulunan bir depoda keşfedildi. Şirket, sızıntının toplum güvenliği ve sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturmadığını vurgulasa da Los Angeles Eyalet Avukatı Mike Feuer, bölge sakinlerinin baş ağrısı, mide bulantısı, burun kanaması gibi şikayetlerinin olduğunu ve bu gaz sızıntısının uzun vadede ciddi sağlık problemlerine sebep olabileceğini açıkladı. Gaz şirketi, bölgede oturan 1675 kişiyi geçici olarak başka bir yere taşıyıp tüm masraflarını karşıladı. 1200 kişinin yer değiştirme çalışmaları hala devam ediyor.

Porter Ranch sakinleri, sağlıklarını tehdit eden bu sızıntıyı ve Kaliforniya Valisi Jerry Brown’u protesto etti.

Instagram: @pariswagner1

Instagram: @pariswagner1

 

“… Tık tık! Kim o? Vali değil!. Tık tık! Kim o? Kaliforniya’daki binlerce hasta aile. Eğer Vali Jerry Brown’u görürseniz, Porter Ranch’ın onu beklediğini söyleyin.”

Şirket çalışanları 4 Aralık’tan beri yerin yaklaşık 2500 metre altında sızıntıyı durdurmak için çalışma yürütüyor. Çalışmaların en erken Mart ya da Mayıs gibi bitmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön