Anasayfa » Seyahat Sektorü » Havayolları » Kadın Uçuş Görevlisi ‘Ritüel’ Gereği Zorla Baş Üstü Dolabına Girdi
Havayolları

Kadın Uçuş Görevlisi ‘Ritüel’ Gereği Zorla Baş Üstü Dolabına Girdi

kadin-ucus-gorevlisi-rituel-geregi-zorla-bas-ustu-dolabina-girdi
Beste Eşerler
Beste Eşerler
14 Ekim 2015

Çin’de gerçekleşen olayda, Kunming Havayollarına ait uçağın kadın uçuş görevlisi, zorla kabin içindeki baş üstü dolabı içinde fotoğraflandı. Diğer uçuş görevlileri tarafından sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar ise büyük tepkilere sebep oldu.

Kadın uçuş görevlisi Çin’deki bir ‘ritüel’in parçası olarak böyle bir eyleme zorlanırken, dolap içinde yatan uçuş görevlilerin görüntülerinin Çin’de son derece popüler olan WeChat sosyal ağında paylaşılması, Çinli internet kullanıcılarını kızdırdı.

WeChat üzerindeki gönderide belirtildiği üzere, bu eylemin sektörel bir ritüeli olması ise şu şekilde: toplamda 30 ila 50 saatlik uçuş hizmetini tamamladıktan sonra, uçuş görevlileri güvenlik personeli tarafından zorla baş üstü dolaplarına konuluyor. Yani bir nevi, olgunlaşma taçlandırması…

kabin-gorevlisi-zorla-dolapta-goruntulendi_tg

Kadın uçuş görevlisi zorla dolapta görüntülendi

Ortada Tehlike Arzedecek Bir Durum Yok

Kunming Havayolları, mürettebatının bu eylemi gerçekleştirirken uçuş görevlerini tamamlamış olduğunu ve uçuş güvenliğinin hiçbir şekilde etkilenmediğini açıklarken; ayrıca olayın detaylı bir şekilde araştırıldığını da belirtti:

“Biz, Kunming Havayolları şirketi olarak bu olaya büyük önem veriyoruz ve tekrar meydana gelmemesi için gerekli önlemi alacağız…”

Bu Ritüel Tüm Dünyada Var

Çin’in yerel haber merkezi CCTVNews’e göre ise; böyle girişimler birkaç yıldır devam ediyor ve kadın kabin görevlileri tarafından yapılan şikayetler şirket yöneticileri tarafından hiç dikkate alınmıyor. Hatta, bu ritüeli reddeden uçuş görevlileri, meslektaşları tarafından ‘asosyal’ ve ‘kendini beğenmiş’ olarak addediliyor.

Bu ritüel, yalnızca Çin’e özgü olmamakla birlikte birçok havayolu şirketi çalışanları da daha önce böyle durumlara maruz kalmış.

Geçen yıl Twitter’da yapılan bu paylaşımda ise Emirates Havayollarına ait uçağın uçuş görevlileri gülümseyerek poz veriyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön