Anasayfa » Güncel » Kablosuz İnternet Havayolu Tercihlerini Nasıl Etkiliyor?
Güncel

Kablosuz İnternet Havayolu Tercihlerini Nasıl Etkiliyor?

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
25 Mayıs 2018

Akıllı telefonların bu denli yaşamın içine dahil olması, kablosuz internete olan ihtiyacı da artırıyor kuşkusuz. Bu durum seyahat eden kişilerin havayolu tercihlerinde ne kadar etkili oluyor dersiniz? Inmarsat’ın pazar araştırması şirketi GfK iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Uçuş Sırasında Bağlanabilirlik Araştırması” sonuçlarına göre wi-fi kullanımı özellikle de sık seyahat edenler için pek çok hizmetin önüne geçmiş durumda. İşte o araştırmaya ait çarpıcı sonuçlar…

Türkiye anketinden öne çıkan notlar

 1. Türkiye’de yolcuların % 55’i uçuş esnasında Wi-Fi kullanımının, karada bulunan tanıdıklarıyla bağlantı kurma imkanı sunduğu için uçak korkusunu azalttığı konusunda hemfikir.
 2. Türkiye’de uçuş sırasında Wi-Fi deneyimi yaşayan yolcuların % 38’i Wi-Fi kalitesinin zayıf olması durumunda önümüzdeki yıl tercih ettikleri havayolu şirketinden vazgeçeceğini söylüyor.
 3. Türkiye’de yolcuların % 84’ü uzun mesafe uçuşlarında, % 77’si orta mesafe uçuklarında, % 68’i ise kısa mesafe uçuşlarında uçuş içi bağlanabilirliği için para ödeyebileceklerini söylüyor.

american airlines wifi ile ilgili görsel sonucu

Avrupa anketinden öne çıkan notlar

 1. Avrupalı yolcuların % 35’i uçuş esnasında Wi-Fi kullanımının, karada bulunan tanıdıklarıyla bağlantı kurma imkanı sunduğu için uçak korkusunu azalttığı konusunda hemfikir.
 2. Uçuş sırasında yüksek kaliteli bağlanabilirlik deneyimi yaşayan Avrupalı yolcuların % 39’u, Wi-Fi kalitesinin zayıf olması durumunda önümüzdeki yıl tercih ettikleri havayolu şirketinden vazgeçeceğini söylüyor.
 3. Avrupalı iş insanları Wi-Fi’ı hem iş hem iş dışı amaçlarla kullanıyor: % 34 e-postalarına bakıyor, % 33 web‘de dolaşıyor, % 28 sosyal paylaşım ağlarında geziniyor ve % 12’si iş amaçlı araçları kullanıyor.
 4. Avrupa’da eğlence amaçlı uçuş yapanlar cihazlarını diledikleri şekilde kullanma özgürlüğünü seviyor. % 49 birden fazla cihazla bağlanırken, çocuklarla seyahat edenlerde bu oran % 65’e çıkıyor.
 5. Uçuş esnasında Wi-Fi kullanımından tatmin olan Avrupalıların % 40’ı Wi-Fi bulunmasının eğlence amaçlı uçuşlarını önemli ölçüde iyileştirdiğini düşünüyor. Bu oran iş amaçlı uçuşlarda % 49’a çıkıyor.
 6. Uçuş sırasında iyi kalitede bağlanabilir deneyimi yaşayan Avrupalı uçak yolcularının neredeyse yarısı (% 46), aynı deneyimi arkadaşlarına da tavsiye edeceğini söylüyor.
 7. Bağlantı sağlandığında Avrupalı yolcular uçuş sürelerinin üçte birinden fazlasını (% 36) Wi-Fi kullanarak geçirirken, uykuda geçirdikleri süre yalnızca % 11.
 8. Avrupalı yolcuların % 46’sı uçaktan bazı satın almalar yaparak bunları havaalanına vardığında teslim alma avantajından yararlanabileceğini söylüyor.
 9. Avrupalı katılımcılarının % 30’u uçuş sırasında gerçekleştirdiği satın alımların teslimatının evinde olmasını tercih ediyor.airplane wifi ile ilgili görsel sonucu

Küresel Araştırma anketinden çıkan önemli notlar

 1. Çocuklarıyla birlikte seyahat eden ailelerin üçte ikisi (% 66), çocukların uçuş esnasında meşgul olmasına yardımcı olan Wi-Fi’un “hayat kurtarıcı” olduğunu söylüyor.
 2. Uçuş esnasında yüksek kaliteli Wi-Fi’dan yararlanan yolcuların % 61’i Wi-Fi’ın uçuş sırasında sunulan eğlence hizmetlerinden daha önemli olduğunu söylüyor; % 45’i ise ücretsiz eğlence hizmetlerinden yararlanmak yerine Wi-Fi için para ödemeyi tercih edeceğini belirtiyor.
 3. Yolcuların % 56’sı yetersiz Wi-Fi hizmetinin uçak yolcuları arasında önemli bir hayal kırıklığı sebebi olduğuna inanıyor.
 4. Yolcuların % 61’i uçuş esnasında Wi-Fi kullanımının, karada bulunan tanıdıklarıyla bağlantı kurma imkanı sunduğu için uçak korkusunu azalttığı konusunda hemfikir.
 5. Eğlence amaçlı kısa mesafe uçuşlarda uçuş esnasında bağlanabilirlik için ödeme yapmaya hazır yolcuların oranı % 77. Bu, 2016 yılındaki % 64’lük orana göre ciddi bir artış anlamına geliyor. Ödeme yapmaya en yatkın kesimler arasında 25 – 34 yaş grubu; çocuklarıyla yolculuk eden aileler, Asya Pasifik ve ABD’de yolculuk yapanlar yer alıyor.
 6. Yolcuların % 89’u eğlence amaçlı uzun mesafe uçuşlarda Wi-Fi kullanmak için ödeme yapma konusunda istekli.
 7. Yolcuların bağlanabilirlik konusundaki beklentileri en çok Asya Pasifik bölgesinde artıyor. Burada yolcuların % 91’i uzun mesafe uçuşlarda Wi-Fi için ödeme yapmaya istekli görünüyor.
 8. Yolcuların % 52’si uçaktan bazı satın almalar yaparak bunları havaalanına vardığında teslim alma avantajından yararlanabileceğini söylüyor. Bu da uçuş esnasında e-ticaret konusunda büyük fırsatlar olduğunu gösteriyor.
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön