Anasayfa » Güncel » Jetgiller Gerçek Mi Oluyor? Geleceğin Seyahat Aracı Uçak Taksi Bell Nexus Mu?
Güncel

Jetgiller Gerçek Mi Oluyor? Geleceğin Seyahat Aracı Uçak Taksi Bell Nexus Mu?

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
22 Ocak 2019

Bir düğmeye dokunarak araç çağırmak gibi basit bir fikir ile yola çıkan ancak taşımacılık sektöründe taşları yerinden oynatan Über, yoluna jet hızıyla devam ediyor. “Kentsel hava ulaşımı” projesiyle geleceği günümüze biraz daha yaklaştırmayı hedefleyen, uçak taksi alanının da öncülerinden olan şirket; işbirliği yaptığı helikopter üreticisi Bell ile Nexus adındaki uçan taksisini CES 2019’da (Tüketici Elektroniği Fuarı) kamuoyuna tanıttı.

Varlığı ile ülkemizde de sık sık gündeme gelen, araç çağırma hizmet sağlayıcısı Uber, hedef büyültmek bir tarafa kara taşımacılığı ile de yetinmeyeceğini bir kez daha gözler önüne serdi. Uçak taksi alanının da öncülerinden olan ve geçtiğimiz yılki CES’te bu konseptini gün yüzüne çıkaran Uber; helikopter üreticisi Bell ile işbirliği yaparak bu sene projeyi daha somut hale getirdi. Uçak taksi alanında ciddi yatırım yapan Uber’in, işbirliği yaptığı helikopter üreticisi Bell, Nexus adındaki hava aracını CES 2019’da (Tüketici Elektroniği Fuarı) tanıttı.

Şehir içi yolculukları için trafiğe sıra dışı bir çözüm sunan uçak taksi Bell Nexus, 5 kişilik yolcu kapasitesine sahip ve hibrit motoruyla çevre dostu olarak ön plana çıkıyor.

bell nexus, uber, uçan taksi, jetgiller, ces 2019, bell

CES 2019’da paylaşılan detaylara göre, söz konusu uçak taksinin 150 km/s hıza ulaştığı söyleniyor. Bell Nexus, 6 adet pervaneli motor ile dikey olarak iniş ve kalkış yapabilme özelliğine sahip. Araç şimdilik konsept aşamasında ve uçan bir örneği bulunmuyor.

bell nexus, uber, uçan taksi, jetgiller, ces 2019, bell

Bell Nexus taksiler, şehirlerde yüksek noktalarda konumlandırılacak yolcu alım noktalarında bulunacak ve yolcularını şehir içindeki diğer yolcu alım noktalarına bırakacak.

bell nexus, uber, uçan taksi, jetgiller, ces 2019, bell

Ancak elbette Uber, Bell ile birlikte uçan taksiler konusundaki araştırmalarına devam ediyor. Araçların test süreçleri 2020 yılına kadar devam edecek. Diğer taraftan hedef o kadar da uzak değil. 2023 yılı itibariyle bu taksilerin ticari hizmete sunulması planlanıyor.

bell nexus, uber, uçan taksi, jetgiller, ces 2019, bell

Uber’de mühendis direktörü olan Mark Moore “Bell’in yaptıkları hakkında fazlasıyla heyecanlıyız. Piyasada bu teknolojiyle uğraşan birçok firma bulunuyor” açıklamasını yaptı.

Uçan taksilerin yakın gelecekte şehirler arası ulaşımda da kullanılması bekleniliyor.
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön