Anasayfa » Güncel » Japonya’da ki Bu Sahte Yüzme Havuzu Aklınızı Karıştıracak!
Güncel

Japonya’da ki Bu Sahte Yüzme Havuzu Aklınızı Karıştıracak!

japonyada-ki-bu-sahte-yuzme-havuzu-aklinizi-karistiracak
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
16 Ocak 2016

Her gün gördüğünüz yüzme havuzlarına hiç benzemeyen bu havuz, başlı başına bir sanat projesi. Görenleri şaşırtan bu sahte yüzme havuzu içinde 3 metre aşağıda duran kişilerin boğulduğunu sanmanıza neden olabilir.

Görenleri hayrete düşüren bu sahte yüzme havuzun dışında bulunan kişiler için içerdiklerin 3 metre derinliğinde bir suda boğuluyor korkusu yaşatıyor.Ancak bunların hepsi akıllıca tasarlanmış bir illüzyondan ibaret.

sahte yüzme havuzu

sahte yüzme havuzu

Şimdilerde Kanazawa Japonya’da bulunan  21.yüzyıl Modern Sanatlar Müzesinde sürekli sergilenenler arasında bulunan bu havuz şimdiden sosyal medyanın gündemi olmaya başladı.

Bu tarz sihirli bir havuzu yaratmak için Arjantinli sanatçı Leanadro Erlich  iki şeffaf cam plaka arasına 10 cm’lik bir su koyarak havuzun üst kısmına yerleştirmiş.

sahte yüzme havuzu

sahte yüzme havuzu

Bu iki plaka içinde yer alan suda normal havuzlarda olanlara benzer küçük dalgaların oluşması için özel bir teknik yaratan Erlich bu sayede inandırıcılığı sağlamayı başarmış.

Sahte yüzme havuzu aslında 2004’te üretilmiş. İçinde bulunan bir delik sayesinde ziyaretçilere hem havuzun içinden yukarıya bakarak su ile yaratılan illüzyonu anlama hem de dışarıdan bakma imkanı veriyor.

sahte yüzme havuzu

sahte yüzme havuzu

Serginin olduğu müzenin web sitesi havuz hakkında:

” Her gün ne düşündüğümüzle ilgili varsayımları boş veriyoruz.  Bu çalışma sizin bu alanlara aktif katılmanıza davet ediyor. Bir kere bu hileyi yakalarsak, bu alanlarla ilişkilenmeye başlayacak, gerçeği sıkı sıkıya kavrayacağız.”

Web sitesinde yer alan bilgilere göre sanatçı Leandro Erlich’in sanat hayatındaki amacı ise ” fenomenleri anlamak ve gerçeği kavramak olarak belirtmiş.”

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön