Anasayfa » Etkinlikler » Japonya’da “2019 Türk Kültür Yılı” Başladı
Etkinlikler

Japonya’da “2019 Türk Kültür Yılı” Başladı

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
21 Mart 2019

Japonya’da ilan edilen “2019 Türk Kültür Yılı”, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı ile Japonya Altes Prensesi’nin de katıldığı “Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği Sergisi” açılışıyla resmen başladı. Japon halkının Türkiye’ye olan ilgisinde artış sağlaması beklenen girişim sonucu, bu yıl Japonya’dan Türkiye’ye 40 milyon dolayında turist gelmesi bekleniyor.

Tarihi 20. yüzyıla dayanan dostluklarını bu yıllardan itibaren daha da perçinleyen Türk ve Japon medeniyetleri, son olarak Japonya’da 2019 senesinin2019 Türk Kültür Yılı” ilan edilmesiyle yeniden buluştu.
Geçtiğimiz yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Japonya arasında yapılan görüşmeler sonrası ilan edilen “2019 Türk Kültür Yılı”; Başkent Tokyo’da bulunan Ulusal Sanat Müzesi’ndeki “Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği Sergisi” açılışıyla başladı. Japon halkının Türkiye’ye olan ilgisinde artış sağlaması beklenen etkinlikler dizisinin ilki olan açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Japonya Altes Prensesi Akiko Mikasa ile birlikte katıldı.
Türkiye ve Japonya’nın siyaset ve ekonomi alanındaki güçlü iş birliğinin kültür ve sanat alanında da birleştirilmesi amacıyla 2019’un Japonya’da ‘Türk Kültür Yılı’ ilan edildiğini belirten Bakan Ersoy, burada yaptığı konuşmada; “Osmanlı’dan günümüze İstanbul bahçelerinin vazgeçilmez çiçeği olan lale; gerek edebiyatta gerekse süsleme ve el sanatları ile özellikle çini eserlerde duyguların ifadesinde büyük rol oynamıştır. Anadolu’dan Avrupa’ya gönderilen lale, doğaya ve zarafete önem veren Japon dostlarımıza, kültür mirasımız üzerinden nakşedilmiş örnekleriyle sergide sunulmaktadır.” ifadelerini kullandı.
Japonya’da "2019 Türk Kültür Yılı" başladı

Ziyaretçilere sergide yer alan eserlerin daha fazlası için Topkapı Sarayı’nı ve İstanbul’daki diğer ünlü müzeleri görmelerini tavsiye eden Bakan Ersoy; sergideki eserlerin ‘Osmanlı Sarayı’nda Lale’, ‘Topkapı Sarayı’, ‘Sultan’ ve ‘Türk- Japon İlişkileri’ başlıkları altında teşhir edildiğini anlattı. “2019 Japonya’da Türk Kültür Yılı kapsamında Japonya’da yıl boyunca yapılacak kültür ve sanat etkinlikleri bizlere, ülkelerimiz arasındaki sağlam dostluğu bir kez daha hatırlama ve aynı zamanda geleceğimizi bu doğrultuda planlama fırsatı vermektedir.” ifadelerini kullanan Bakan Ersoy, Altes Prenses Akiko’yla sergiyi gezerek incelemelerde bulundu.

Osmanlı saraylarından 185 eser sergileniyor

Çok sayıda ziyaretçinin ilgi gösterdiği sergide, Topkapı Sarayı’ndan 162, Dolmabahçe Sarayı’ndan 9 ve Yıldız Sarayı’ndan 14 eser bulunuyor.

Osmanlı padişahlarının kaftanlarının da teşhir edildiği sergide; taht, tuğra, sorguç, tören matarası, ok, yay, hançer, kılıç, zırh, kaftan, gülabdan, laledan, seccade, çini, vazolar ve marangoz aletleri gibi çok sayıda eser yer alıyor.

Tokyo Ulusal Sanat Merkezi’nde 20 Mayıs’a kadar Japon halkının ziyaretine açık olacak sergi; 14 Haziran-28 Temmuz 2019 tarihleri arasında ise Kyoto Modern Sanatlar Ulusal Müzesi’nde ziyaretçilerini ağırlayacak.

Japonya’da 2019 Türk Kültür Yılı başladı

Prensese kahve ve baklava ikramı

Ziyaretçiler için sergi çıkışı verilen resepsiyonda; sarma ve sigara böreği, baklava ve helva gibi Türk mutfağının ünlü lezzetleri Japon konukların beğenisine sunuldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy da Altes Prensesi Akiko’ya kahve ve baklava ikramında bulundu.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER