Anasayfa » Teknoloji » Robot Oteller Artık Tamamen Hayatımızda!
Teknoloji

Robot Oteller Artık Tamamen Hayatımızda!

Ece Duluk
Ece Duluk
22 Mart 2016

Bilim kurgu ile dolu bir gelecek hayal edin! Şoförsüz bir araçla tatil yapacağınız otele varıyorsunuz, otele giriş işlemleriniz android çalışanlar tarafından yapılıyor ve ardından bavulunuzu taşıyan robot bir bellboy, size odanıza kadar eşlik ediyor.

Böyle bir durumun nasıl olabileceğini hayal edin şimdi… Bu artık, gerçek!

Robotlar bir süredir bazı otellerde zaten çalışıyorlar. Sasebo’da bulunan the Henn-na Hotel‘in çalışanlarının tamamı robotlardan oluşuyor. Aralarında bulunan en ilginç dostumuz ise; bir Dinazor!

Belçikanın Ghenth şehrinde bulunan The Marriott Hotel’de adı Mario olan küçük insanımsı robot, 2015 yılından beri çalışıyor, misafirleri karşılıyor, onlara 19 farklı dilde selam verebiliyor, ayrıca büfeyi de kontrol ediyor.

Geçen yıl da Royal Caribbean cruise gemileri kokteyl yapması için kullanacakları barmen robotu tesis ettiler.

Robotları geliştirenler bir ay içerisinde daha donanımlı olacaklarına söz veriyorlar. Mario, yakında taksi çağırmayı öğrenecek!

Bütün bu makinelerin gelişim hikayesi, durdurulamayacak olduklarını bize kanıtlar cinsten. Pekiyi bu durum insan etkileşimine ve insanların mesleklerine mal olur mu, gibi sorular akla geliyor.

Oxford Üniversitesinden Carl Benedikt Frey ve onu destekleyen akademisyenlerin yaptıkları bir araştırmaya göre, bazı seyahat ve turizm ile ilgili meslekler diğerlerinden daha riskli.

Spa&Sağlık otellerinde çalışan terapistler, en güvenlilerinden ve turist rehberleri bu konuda daha şanssız ama tabii ki Frey bu şekilde söylese de konu, duruma bağlı olarak değişebilir.

Amerika’nın online rezervasyon şirketlerinden biri olan Travelzoo’nun bir çok insan üzerinde yaptığı araştırmada, ‘tatiliniz boyunca bir robot size göz kulak olup ihtiyaçlarınızla ilgilense ne hissedersiniz’ sorusu soruldu ve yaklaşık üçte ikilik kısım bu durumdan hoşnut olacaklarını belirtti.

Robotların işimizi çalmasını nasıl önleriz?

Oxford akademisyeni Frey ”Robotların bu amaçla ilgili olan gelişimin, çalışanlar olarak hangi seviyeye kadar gideceği hakkında konuşmak için çok erken ayrıca insanların robotlara karşı vereceği tepkileri şimdiden bilmek zor. Bu durum Japonya’da iyi karşılanmış olabilir ama bu Almanya veya İsviçre’de aynı şekilde olacağını göstermez” dedi ve ”Robotların ileride bizi kontrol edebilir olması, bizim onları tekrar kontrol etmeye başlayamayacağımızı göstermez” diye ekledi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön