Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » İzmir’in Bilinmeyen Antik Kentleri
Destinasyonlar

İzmir’in Bilinmeyen Antik Kentleri

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
8 Temmuz 2016

Sayısız medeniyetlere binlerce yıl boyunca ev sahipliği yapan İzmir’in bilinen Antik Kentleri Efes, Pergamon, Bergama ve Teos’un yanısıra az sayıda insanın bildiği ve adları çok duyulmamış olan antik kentleri de mevcut.

Gerçek savaşlarla olduğu gibi “zaman ve doğa şartlarıyla” da savaşarak günümüze izlerini taşıyan o antik kentlerden bazıları:

Klaros-Izmir

Klaros

Menderes ilçesinde yer alan Klaros, Apollo Tapınağı ile İyonya’da inşa edilmiş olan tek Dor tapınağı. Kehanet merkezi olarak bilinmekte.

Notion-Izmir

Notion

Yine Menderes ilçesinde bulunan Notion Antik kentinde  zekâ, sanat, strateji, ilham ve barış tanrıçası Athena’ya adanmış tapınak ve tiyatro kalıntıları mevcut.

Birgi-Odemis

Dios Hieron

Tanrıların babası olarak Yunan mitolojisinde başrolde olan Zeus’un Şehri olarak da anılan Dios Hieron, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin kalıntıları ile de birleşmiş dar sokakları ile dikkat çekmekte.

Kolophon-Izmir

Kolophon

Kolpohon, deniz kenarında kurulmayan tek İyon kenti. Kolophon’da ünlü felsefeci Ksenophanes, şair Mimnermos ve ressam Apelles gibi önemli sanatçı ve düşünürlerin yetiştiği gibi ayrıca da at binmeye uygun bir yerleşim yeri.

Lebedos-Izmir

Lebedos

Tarihi Milattan Önce 7. Yüzyıla dayanan Lebedos, İyonya’nın 12 kentinden biri. Ne yazık ki bazı çömlekler ve surlar dışında çok az parça günümüze kadar izini sürdürebilmiş.

Myounnessos-Izmir

Myounnessos

İlk ve orta çağlar ile Osmanlı döneminden kalma duvarlar ve yapı kalıntıların yer aldığı Myounnessos’un en önemli özelliği bir ada oluşu ve eskiden ada ile kara arasında mevcut olan yolun şimdilerde kapandığı halde yine deniz üzerinden yürünerek geçilebiliyor olması.

Klazomenai-Izmir

Klazomenai

Yine 12 İyon kentinden biri olarak bilinen Klazomenai kenti kalıntılarına Urla ilçesinde rastlanabilmekte. 2 bin 600 yıllık geçmişi ile dünyanın ilk zeytinyağı fabrikası ‘Klazomenai Zeytinyağı İşliği’ de burada bulunmakta.

Erythrai-Izmir

Erytrai

Çeşme – Ildırı Köyü’nde bulunan Erytrai kenti, Hellen Mitolojisine göre Giritli Rhadamanthes tarafından kurulmuş. Kentin içerisinde tarihi Milattan Önce 3. yüzyıla dayanan bir tiyatro, Athena Polias Tapınağı ve çok sayıda tarihi kalıntı yer almakta.

Kaynak: GezginTech

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön