Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » İzmir’de Kazılar Durdu!
Destinasyonlar

İzmir’de Kazılar Durdu!

İzmir’de Kazılar Durdu!
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
10 Haziran 2015

İzmir’de, turizm için büyük önem taşıyan arkeolojik kazılar, bakanlık sponsor sözleşmesi onayından geçemedi. Kentin tarihini gün yüzüne çıkaracak kazıların durması nedeniyle işsiz kalanlar var. Kentte antik tiyatro çevresinde oturanlar, tiyatronun ortaya çıkarılmasını bekliyor.

Ege’nin incisi İzmir’de yaklaşık altı ay önce başlaması gereken Agora, Antik Tiyatro, Foça, Yeşilova, Altınpark ve Bayraklı kazıları onay alamazken, bu durum arkeologları da etkiledi. Aylardır maaş alamayanların yanı sıra, kazı başlamadığı için işsiz kalanlar var.

Kent kültürüne ve turizme katkı sağlayacağı düşünülen arkeolojik kazıların ana sponsoru, İzmir Büyükşehir Belediyesi. İzmir Ticaret Odası ve kazıların yapıldığı ilçe belediyeleri de kazılara destek veriyor. Her yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı sponsorluk anlaşmasını yeniliyor. Ancak bakanlığın ayırdığı bütçe ile kazılar üç ay yapılabiliyor. Çalışmaların devam etmesi için sponsor desteği gerekli. Manisa’da sponsorluk anlaşmasının onaylanması üzerine, İzmir kazıları ile ilgili protokolün imzalanmamış olması eleştirilere neden oldu.

“Kentin 6 Ayı Boşa Gitti”

İzmirliler çalışmaların kent kültürüne ve turizmine katkı sağlayacağını belirtirken, kentteki kazı çalışmaların durmasını, “Kentin altı ayı boşa gitti.” şeklinde eleştiriyor. İzmir’in bir turizm kenti olduğunu ve anlaşmazlıkların bir an önce çözülmesi gerektiğini belirten İzmirliler, “Turistler kentin tarihini görmeye gelir. Ne kadar çok eser ortaya çıkarsa turist de o kadar artar.” diye konuştu.

Şimdiden Japonya ve Avrupa’dan Gelenler Var

Eski temaşalık ve dana meydanı olarak da bilinen Kubilay Mahallesi’nde bulunan antik tiyatro çevresinde oturan vatandaşlar tiyatronun bir an önce ortaya çıkarılmasını bekliyor. Mahalle muhtarı Ünal Kalfa, Büyükşehir Belediyesi’nin antik tiyatro için milyonlarca TL’lik yatırım yaptığını belirterek, “Bu destekten tüm İzmir yararlanacak. Mahallemize şimdiden Japonya ve Avrupa’dan antik tiyatroyu görmeye geliyorlar. Kazıların bir an önce başlamasını temenni ediyoruz.” dedi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön