Anasayfa » Güncel » “İzmir Aktarma Merkezi Olmalı !”
Güncel

“İzmir Aktarma Merkezi Olmalı !”

Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
15 Mayıs 2015

İş dünyası, THY’nin İzmir’den düzenlenecek direkt uçuşlarının olumlu bir girişim olduğunu söylerken adımı yetersiz gördü. İş adamları, “İzmir, İstanbul’dan sonra ikinci aktarma merkezi haline getirilmeli.” diyor.

Temmuz ayı itibariyle, Avrupa ve Ortadoğu’ya İzmir’den direkt uçuşlar düzenlenecek. İş dünyası tarafından sevinçle karşılanan ancak yetersiz görülen adımın devamını bekliyor.

THY’nin İzmir’den düzenlenecek yeni direkt uçuşları, Hamburg, Berlin ve Münih’e 3 Temmuz’dan itibaren başlayacak. Stuttgart, Cenevre ve Kuveyt uçuşlarının başlama tarihleri ise 6 Temmuz. Seferler, Ekim ayına kadar sürecek.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Adnan Menderes Havalimanı’nın ikinci merkez olması için yıllardır çalıştıklarını belirtirken, “Atatürk Havalimanı’nın doluluk oranları, İzmir’in bir merkez haline getirilmesi fırsatını ortaya çıkardı.” şeklinde konuştu. Demirtaş, üçüncü havalimanı çalışmaları tamamlandığında konunun tekrar gündeme gelebileceğini ancak zaman geçmeden İzmir’in bir aktarma merkezi olması gerektiğini söyledi.

Adnan Menderes Havalimanı’nın ikinci bir merkez olması konusunda görüşlerini bildiren Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar ise, “THY’nin bu altı noktaya yaptığı seferlerin devamlı olmasını diliyorum.” dedi.

“Sezonluk Bir Haber”

İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, THY’nin İzmir’den yurtdışına yapılacak direkt uçuşları sezon için olumlu karşılarken, “Haber iyi ancak sezonluk bir haber. Kış tarifesine geçildiğinde bu seferler devam etmeyecek.” diye konuştu. İzmir’den yurtdışına düzenlenen uçuş sayısı bakımından İstanbul ve Ankara ile kıyaslanmasını doğru bulmadığını belirten Kestelli, “İzmir, aynı denizi paylaştığı Atine ve Selanik ile karşılaştırılmalı.” dedi.

İzmir’den Selanik’e gitmek için 5 saat yolculuk süresi geçirildiğini anlatan TÜGİAD İzmir Şube Başkanı Musa Turan, “Gerçek süre 45 dakika. Aktarma yaparken İstanbul’da sıkıntı çekiliyor.” diye konuştu.

MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü ise, “THY’nin girişimi önemli ancak yetersiz. İstanbul’dan yapılan tüm uçuşlar İzmir’den de direkt yapılabilir.” şeklinde görüşlerini bildirdi.

ETİKETLER :
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön