Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » İtalya Plajlarında Şezlonga Havlu Bırakmanın Cezası 200 Euro
Destinasyonlar

İtalya Plajlarında Şezlonga Havlu Bırakmanın Cezası 200 Euro

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
10 Eylül 2016

Bayramı İtalya sahillerinde geçirecek olanlara küçük bir hatırlatmamız var. İtalyan emniyeti, tıklım tıklım dolan plajlarda deniz kıyısından yer kapmak için havlu, şemsiye gibi eşya bırakan “uyanık” tabir ettikleri tatilcilere karşı, Ağustos ayından itibaren operasyon başlattı.

Bayram tatilini yurt dışında geçirmek isteyebilecekler için geçtiğimiz hafta yayınladığımız öneri dizimizde çizdiğimiz rotalardan biri de İtalya idi. Ancak sırası gelmişken İtalya sahillerinde yeni başlayan bir uygulamadan bahsetmemiz yerinde olur.

İtalya’da “Güvenli deniz” operasyonu kapsamında plajları gezen sahil güvenlik ekipleri, ön sıralarda yer kapmak için bırakılan eşyalara el koyuyor ve sahiplerine de 200 euroya varan para cezaları kesiyor.

Ülkenin kuzeyindeki Livorno kentinden Sardinya adasına, Toskana bölgesinden güneydeki Cosenza kentine kadar birçok turistik bölgede plajlardaki başı boş havlulara, şemsiyelere savaş açılmış durumda.

ITALY1

La Repubblica gazetesinin haberine göre geçtiğimiz haftalarda Livorno’daki bir halk plajında yer kapmak için bırakılan 37 sandalye, 30 şemsiye ve çok sayıda havlu ve mayoya el konuldu. El koyulan eşyasını almak için başvuranlara ise 200 euro ceza kesildi.

Livorno Sahil Güvenliği’nden yapılan açıklamada, “Kurallara uyan tatilcilere saygısızlık teşkil eden yaygın bir kötü alışkanlığı bastırmak için devredeyiz” ifadeleri kullanıldı.

La Repubblica bu “antik ve köklü alışkalığın”, İtalya’da 2. Dünya Savaşı sonrasındaki ekonomik kalkınma döneminde ortaya çıkan kitle turizminin eseri olduğunu ve baş edilmesinin kolay olmadığını yazdı.

Bu davranışın ülkemizde de süregelen bir alışkanlık olması “İtalyanlar ile Türkler benziyor” tezine güzel bir örnek olsa gerek.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön