Anasayfa » Güncel » İtalya En Çok Vize Kolaylığı Sağlayan Ülke
Güncel

İtalya En Çok Vize Kolaylığı Sağlayan Ülke

italya-en-cok-vize-kolayligi-saglayan-ulke

Yurtdışı seyahatine çıkan tatilci sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2014 yılında yurtdışını tercih eden Türk vatandaşları bir önceki yıla göre yüzde 4.4 arttı. En çok vize başvurusu akraba ziyareti gibi nedenlerle Almanya’ya yapılsa da, verilere göre İtalya en çok vize veren ülke oldu.

Türkler yurtdışına en çok gezi ve eğlence amaçlı çıkıyor. Tatilcilerin yüzde 38’i gezi, yüzde 27’si ise iş amaçlı seyahat ediyor. Türklerin en çok yaşadıkları yer olan Almanya, akraba ziyaretleri nedeniyle yoğun olarak tercih ediliyor. 196 bin 941 kişi ile en çok vize istenen Schengen ülkelerinin başında geliyor. Türkiye’de en çok Schengen başvurusu yapılan konsolosluklara bakıldığında ilk sırada Almanya’nın İstanbul Başkonsolosluğu geliyor.

En çok seyahat edilen ülkelerin başında 1 milyon 231 bin ile Gürcistan var. Yunanistan, Bulgaristan ve Almanya bu ülkeyi izliyor.

En Çok Vize Almanya’dan İstendi

Schengen ülkelerine vize serbestisi konusu gündemdeyken bu kolaylık sağlandığında en çok tercih edilecek ülke de belirlendi. Geçtiğimiz yıl Türk tatilciler 813 bin başvuru ile en çok Almanya’dan vize istedi. En çok vize Almanya’dan istense de en kolay vize İtalya’dan alındı.

Aynı yıl Schengen Vizesi’nde İtalya’nın İstanbul Başkonsolosluğu 105 bin başvuru ile ikinci sırada yer aldı. Üstelik bu ülke, vize kolaylığı sağlaması ile de dikkat çekti. İtalya, başvuruların yalnızca yüzde 1’ini reddetti. Çoklu giriş vizesi verme oranı da yüzde 95.2 ile en yüksek olan ülkelerden.

İtalya’nın İstanbul ve İzmir konsoloslukları en çok başvuru yapılan ilk 10 temsilciliklerden. Bu ülke Yunanistan ile birlikte, Almanya’dan sonra birden fazla temsilciliğini ilk 10’a sokan Schengen ülkeleri arasında. İlk 10’da Türklere çoklu giriş vizesini en az veren ise yüzde 5.9 ile İspanya’nın İstanbul temsilciliği oldu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön