Anasayfa » Güncel » İşte Haritada Yerini Bulmakta Zorlanacağınız Ülkeler – 2
Güncel

İşte Haritada Yerini Bulmakta Zorlanacağınız Ülkeler – 2

İşte Haritada Yerini Bulmakta Zorlanacağınız Ülkeler – 2

Dünyanın en çok turist ağırlayan ülkelerinin başında İspanya ve Fransa geliyor. Elbette Avrupa’nın göbeğinde bulunan bu ülkelerin bilinirliği ve popülerliği arttıkça merak edilirliği de artıyor. Oysa dünyada görülmesi gereken ancak bilinmeyen o kadar çok ülke var ki…

Yazı dizimizin ilk bölümünde Haritada yerini bulmakta zorlanacağınız ülkeler’in bir kısmını paylaşmıştık. Ancak tanımadığımız ülkeler bununla sınırlı değil… Avrupa’da İsviçre’ye komşu Liechtenstein’i biliyor muydunuz mesela?

‘Böyle bir ülke mi vardı?’ dedirten o ülkeler…

Liechtenstein

Küresel turizmden en çok pay alan bölge Avrupa. Bu kadar çok bilinen bir bölgede, ismini bilmediğiniz, üstelik İsviçre ile Avusturya’nın arasında yer alan bir ülke olacağını tahmin eder miydiniz? İşte o bilinmeyen ve hatta duyulmaması nedeniyle ismi bile zor okunan Liechtenstein, bir Orta Avrupa ülkesi.

Dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Liechtenstein Prensliği 160 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip. Ülkenin yarısı Ren Vadisi’nden, diğer yarısı ile Alp bölgesinden oluşuyor.

Bu bilinmeyen ülkenin ilginç bir de özelliği var. Liechtenstein, hem kendisinin hem de hiçbir komşusunun denize kıyısı olmayan iki ülkeden biri. Diğeri ise Özbekistan.

Mikronezya

607 adadan oluşan Mikronezya’nın başkenti Pohnpei’de bulunan Palikir’dir. Ülkenin en büyük şehri ise başkente 10 km uzaklıktaki Kolonia.

Yap, Chuuk, Pohnpei ve Kosrae olmak üzere dört kurucu ada grubuna ayrılmıştır. Bu dört devletin her biri Mikronezya Federal Devletleri bayrağı üzerinde birer yıldız ile temsil ediliyor.

Antigua ve Barbuda

Ülkedeki iki büyük ada olan Antigua ve Barbuda, aynı zamanda ülkeye ismini de veriyor. Karayip Denizi’nin doğusunda bulunan bir bağımsız ada ülkesi olan Antigua ve Barbuda’nın başkenti ise Antigua adasındaki St. John’s.

Man Adası

İrlanda Denizi’nde bulunan bu adanın başkenti Douglas’tır. İçişlerinde bağımsız olan ada, dış işlerinde Birleşik Krallık’a bağlıdır.

Burundi

Orta Afrika’nın Büyük Göller bölgesinin küçük bir ülkesi olan Burundi, Tanzanya ve Ruanda ile komşudur. 2004 yılında komşu ülke Ruanda’daki etnik savaşlarda 1 milyon insan öldürüldü. Ülkenin ismi de aslında o yıllardaki katliam nedeniyle çok duyuldu ancak yine de bilinmeyen ülkeler arasında.

Guernsey

Yaklaşık 65 bin kişilik nüfusu olan bu ülke, Manş Denizi’nde Birleşik Krallık’a bağlı bir ada. İçişlerinde bağımsız olan bu ada ülkesi AB’ye üye değil.

Resmi dili İngilizce ve Fransızca olan ülkenin başkenti ise St. Peter Port.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön