Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » İstanbul’un 4. Dolgu Alanı Şile!
Destinasyonlar

İstanbul’un 4. Dolgu Alanı Şile!

İstanbul’un 4. Dolgu Alanı Şile!
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
27 Mayıs 2015

Şile’de 90’lı yıllarda doldurulan alan üzerine 8.5 milyon liraya liman ve meydan projesi gerçekleştirilecek. Proje ile, İstanbul’un Maltepe, Yenikapı ve Tuzla sahillerinde yapılan dolgu alanlarına bir yenisi eklenmiş olacak.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yerel seçimler öncesi açıkladığı vizyon projeleri, ihaleye çıkmaya başladı.

Şile Liman Mevkii’nde bulunan ve 90’lı yıllarda yapılan dolgu alanının yenilenmesine yönelik İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ihale sonuçlandı. Proje için Malatya merkezli bir firma ile anlaşıldı.

8.5 Milyon Liralık Yatırım

Şile limanı ve meydanı projesinin 7 ayda tamamlanması planlanıyor. 8.5 milyon liraya mal olan proje, Büyük Mendirek, çekek alanı, küçük mendirek ve liman çanağının güneyinde yer alan dolgu alanıyla birlikte 120 bin metrekarelik alanı kapsıyor.

6 İskele Güçlendirilecek

Proje kapsamında, 100’er metrelik 6 adet iskelede güçlendirme çalışması yapılacak. Şile balıkçılarının ve misafir teknelerin kullanımında kolaylık sağlayacak donatılarla limanda 250 teknelik bir alan kurulacak.

14 bin Metrekarelik Etkinlik Alanı Kurulacak

Şile Liman Yenileme ve Rekreasyon Projesi kapsamında, balıkçı barınakları ve balık satış ünitelerinin yanı sıra, sahil güvenlik binası da yeniden tasarlanacak. Yenilenecek festival ve şenlik alanları ile sirkler, kermes ve fuar gibi etkinlikler için hazırlanacak 14 bin metrekarelik etkinlik alanı Şile’yi canlandıracak.

Yapılacak 10 bin metrekarelik alanda 2 adet kafeterya, 11 adet büfe, açık ve kapalı restoran, 820 metrelik yürüyüş-koşu parkuru ile bin 100 metrelik bisiklet parkuru bulunacak.

450 araçlık otopark, 21 araçlık otobüs ve deniz üzerinde 270 metre uzunluğunda yaya yolu yapılacak.

İstanbullular İçin Plaj Yenilenecek

Yaz aylarında İstanbul’dan uzaklaşmadan kısa tatiller geçirmek isteyen İstanbullular için Kumbaba Plajı yeniden düzenlenecek.

İstanbul’daki doldurma çalışmaları ilk olarak Maltepe’de yapılmıştı. Toplam 1 milyon 200 bin metrekarelik alanı kapsayan dolgu meydan, miting, spor ve gezi amaçlı kuruldu. Yenikapı’da 518 bin metrekare deniz doldurularak yapılan ikinci dolgu meydan da miting ve gezi alanı olarak kullanıldı. Doldurma çalışmalarının üçüncü durağı Tuzla oldu. Tuzla’da denizi doldurarak meydan haline getirme çalışmaları hızla sürüyor. Alanın 29 Mayıs’ta açılması bekleniyor.

İstanbul’un dördüncü dolgu alanı ise Şile oldu. Projenin 7 ayda tamamlanması bekleniyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön