Anasayfa » Güncel » İrlanda Brexit Etkisiyle Turist Kaybında Mı?
Güncel

İrlanda Brexit Etkisiyle Turist Kaybında Mı?

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
13 Mayıs 2017

Bilindiği üzere Brexit, Britanya’nın (Birleşik Krallık) yani İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkması anlamına geliyor. Tarihi referandum ile daha da netleşen bu durum şimdiden turizmi etkilemeye başladı bile.

 

 

Britanya’nın ilk iki harfi ve çıkış (Exit) kelimelerinin birleşmesinden oluşan Brexit sonrası çevre ülkelerin ekonomisi başta turizm açısından etkilenir oldu.

Her ne kadar İngiltere Başbakanı Theresa May, “Britanya’nın Avrupa Birliği’nden ayrılması Birleşik Krallık’ın dünya ile arasına mesafe koyacağı anlamına gelmiyor” dese de özellikle İrlanda’nın eğlence sektörüne yön veren mekan sahipleri farklı düşünüyor.

 

 

İrlanda eğlence sektörünün öncü kuruluşları İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının hizmet ve satışlarını etkileyeceğinden emin.

İrlanda Şarap Federasyonu Başkanı Pat Crotty konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu hususlara deyindi: “Turizm destinasyonu olmamız bakımından sterlinin değeri de çok önemli. Bu yıl İngiltere’den İrlanda’ya gelen turist sayısında Brexit sebebiyle bir düşüş yaşanmakta.”

 

Brexit Referandumu Sonrası İstatistikler

2017 yılının ilk üç ayı 2016 yılının ilk üç ayı ile karşılaştırıldığında İngiltere’den İrlanda’ya gelen turist sayısında %7’lik bir düşüş olduğu belirtilmekte. Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından raporlanan bu veri sterlin para biriminin €uro karşısında da %9’luk bir kayıp yaşadığı gerçeğiyle örtüşmekte.

 

İrlanda Merkez Bankası ise bir diğer açıklamada İrlanda turizminin %40’lık bir oranının İngiliz turistler tarafından oluşturulduğunu belirtti. En kötü senaryoda Brexit, İrlandalılar için 40 bin istihdam kaybı anlamına gelmekte.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön