Anasayfa » Güncel » İnternette Dakikada 36 Bin TL Harcıyoruz!
Güncel

İnternette Dakikada 36 Bin TL Harcıyoruz!

İnternette Dakikada 36 Bin TL Harcıyoruz!
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
26 Haziran 2015

Geçtiğimiz yıl e-ticaret gelirleri yüzde 35 artış göstererek 18.9 milyar TL’ye yükseldi. Türkiye’de online harcamalar dakikada 36 bin TL’ye ulaştı. İnternet alışverişlerinin büyük bir kısmını oluşturan tatil harcamaları ise 6.8 milyar TL.

Gün geçtikçe internet üzerinden yapılan alışverişlerde artış görülüyor. 2014 yılında yüzde 35’lik artış gösteren e-ticaret gelirleri 18.9 milyar TL oldu. İnternet üzerinden yaptığımız harcama ise dakikada 36 bin TL. Online seyahat harcamaları 6.8 milyar TL’ye ulaştı.

Günlük Harcama 51.7 milyon TL

Hızla yayılan internet kullanımı, e-ticaret gelirlerini de büyük oranda etkiliyor. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) ve Deloitte Türkiye ve ComScore tarafından hazırlanan “Türkiye e-ticaret 2014 Pazar Büyüklüğü” raporuna göre, internet üzerinden yapılan harcamaların dağılımı belirlendi.

Elde edilen verilere göre, Türkiye’de internet üzerinden günde 51.7 milyon TL, saatte 2.1 milyon TL, dakikada 36 bin TL ve saniyede 583 TL harcanıyor.

En Büyük Pay Tatil Kategorisinin!

Türkiye’deki internet alışverişlerinde en büyük pay, tatil ve seyahat kategorisine ait. Geçtiğimiz yıl internet kullanıcıları 6.8 milyar TL seyahat harcamasını online olarak gerçekleştirdi.

2014 yılında internet üzerinden yapılan toplam 18.9 milyar liralık harcamanın, 6.5 milyar TL’si online perakendeye, 2.1 milyar TL’si online bahis oyunlarına ayrıldı. Özel alışveriş sitelerinde toplam 1.5 milyar TL harcanırken, internetten satılan elektronik ürünlerin toplam geliri 1.4 milyar TL oldu. Giyim ve ayakkabıya harcanan toplam para 700 milyon TL iken, ev ve dekorasyon ürünlerine ise 400 milyon TL ayrıldı. Eğlence ve kültür sitelerinde yıllık yapılan toplam harcama ise 200 milyon TL.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön