Anasayfa » Güncel » İnsanımız Verimli Olursa, Ülkemizde Verimli Hale Gelir
Güncel

İnsanımız Verimli Olursa, Ülkemizde Verimli Hale Gelir

insanimiz-verimli-olursa-ulkemizde-verimli-hale-gelir
Kutlu TAMAY
Kutlu TAMAY
1 Ekim 2015

Verimlilik; Hayatın her alanında dikkate alınması gereken önemli bir konudur. Önce insanımızı sonra da ülkemizi daha verimli hale getirmemiz gerekmektedir. Kişi eğer zamanını doğru kullanır, sağlığına dikkat eder, enerjisini doğru konulara harcarsa ve tüm bunların yanında eğitime, öğretime, kendini geliştirmeye her yaşta açık bir birey ise bu noktada verimlilikten bahsedebiliriz.

Ayrıca aklını etkin kullanır, kendini ve çevresini iyi tanır, öncelikle toplumsal faydayı düşünür ve yapacağı işleri önem sırasına koyar ise o kişi için ‘’verimli’’ diyebiliriz. Kişi verimli olursa toplum, toplum verimli olursa ülke verimli olur ve tüm bu parametreleri hayata geçiren birey için ‘’Başarı’’ kaçınılmaz hale gelir.

Konuya birde ülkeler ve ekonomi tarafından bakacak olursak; verimlilik artışının nihai hedefi, herkes için refah artışıdır. Ekonomik büyümenin kalkınma ve refahla sonuçlanması için verimlilik artışının da tüm boyutlarıyla ele alınması doğal bir gerekliliktir. Bunun yanında, verimlilik istatistikleri incelendiğinde konunun sadece sanayiyi değil, diğer sektörleri de çok yakından ilgilendiren bir konu olduğu görülmektedir.

Bu itibarla verimlilik ülkemizde ve dünyada en önde gelen sektörlerden Enerji, Turizm, Gıda ve İnşaat sektörleri olmak üzere tüm sektörlerde dikkatle ele alınmalıdır.

Sonuç olarak, İş dünyasındaki verimlilik artışı karlılık artışını da beraberinde getirecektir. Karlılık artışı da işletmelerin daha uzun ömürlü olmasını ve daha çok istihdam yaratmalarını sağlayarak, ülke ekonomisine de faydalı olacaktır.

ETİKETLER :
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
Profil_foto_yorum
Zafer Cengiz15 Ekim 2015 Perşembe
Kişisel verimlilikten yola çıkarak, çok yerinde bir yaklaşımla Sektörel verimlilik olarak Turizmi de dahil etmişsiniz. Fakat plansız bir şekilde büyüyerek, verimsizlik girdaplarına kapılmış olan Türk Turizmi nasıl düze çıkacak? Devletin 2023 Türkiye Turizm Stratejisinin bile 9 yıldır unutulmuş olması, acaba ne anlama gelmektedir Sn.Tamay? BKZ: http://www.ktbyatirimisletmeler.gov.tr/TR,11699/turkiye-turizm-stratejisi.html
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER