Anasayfa » Etkinlikler » İklim Değişikliğinin Çözümü Gençlerde!
Etkinlikler

İklim Değişikliğinin Çözümü Gençlerde!

iklim-degisikliginin-cozumu-genclerde
Merve Ateş
Merve Ateş
28 Eylül 2015

İnsanoğlunun doğayı ‘nasıl bulduysa öyle bırakmaması’ yaşadığımız çevreyi gün geçtikçe daha tehlikeli hale getiriyor. Tabiat ana sanki bizden intikam alıyormuş gibi değişmeye ve bize o acı yüzünü göstermeye başladı. Soluduğumuz havanın kirliliği, buzulların erimesi ve bizzat yakından şahit olduğumuz iklim değişikliği bu acı yüzün görünen tarafı. Dünya Bankası Grubu’nun Amerika’da gerçekleştireceği Gençlik Zirvesi’nde insanoğlunun tahrip etmesiyle dengesi bozulan ve değişen doğamıza gençler aracılığıyla çare aranacak.

Gelişmekte olan ülkelere koşullarını iyileştirmesi için yardım kredisi veren ünlü uluslararası organizasyon Dünya Bankası Grubu, 16-17 Kasım 2015 tarihinde Washington’da Dünya Bankası Grubu Gençlik Zirvesi’ni düzenleyecek. 18 ile 35 yaş arasındaki gençleri hedef alan organizasyonda, ilgili bireylerin ya da takımların dünyadaki iklim değişikliği sorununa çözümler üretmesi bekleniyor. Bir bağlamda fikir yarışması olarak değerlendirebileceğimiz zirveye son başvuru tarihi 3 Ekim 2015.

Yarışmaya katılacak bireyin ya da takımın çözüm önerilerinin 2000-3000 kelime aralığında ve İngilizce olması, 10 MB’dan düşük PDF boyutunda hazırlanması ve başvuru formunun doldurulması gerekiyor. Bu koşulları sağladıktan sonra göndereceğiniz öneriler değerlendirilecek ve ilk elemeyi geçenler zirveye katılma hakkı elde edecek. Zirvenin kapanış seremonisinde ise jüri kazanan kişiyi veya takımı ilan edecek.

genclikzirvesiafis_tg

2015 Gençlik Zirvesi’nin Afişi

Seyahat ve konaklama masraflarının kurum tarafından karşılanacağı organizasyonda, göndereceğiniz çözüm önerilerinin neden düşünüldüğü, diğer çözümlerden neden farklı olduğu, çevreye nasıl yararlı olacağı, nasıl finanse edileceği gibi sorulara ayrıntılı ve gerçekçi bir şekilde cevap verilmesi bekleniyor.

“Eğer biz değilsek, o zaman kim” sloganıyla “İklim değişikliğinin çözümü gençlerde” diyen Dünya Bankası Grubu’nun elemesiyle ilgili ayrıntılı bilgiye ve kurallara buradan ulaşabilir ve linkteki başvurunu formunu doldurduktan sonra önerilerinizi youthsummit@worldbank.org adresine göndererek yarışmaya katılabilirsiniz.

World Bank/Dünya Bankası Kimdir?

II. Dünya Savaşı’nın son yıllarında uluslararası kalkınmayı sağlamak amacıyla kurulan World Bank, Birleşmiş Milletler’in özerk ve önemli kurumlarından biridir. Dünya Bankası’na bağlı, Dünya Bankası grubu gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelere finansal destek sağlıyor. Şu anda 188 üye ülkenin bulunduğu kuruma Türkiye 1947 yılında üye oldu.

Dünya Bankası’nın içerisinde bulunan 4 önemli kurum ise; 1956’da kurulan Uluslararası Finans Kurumu(IFC), 1960’ta kurulan Uluslararası Kalkınma Birliği(IDA), 1965’te kurulan Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi (ICSID) ve 1985’te kurulan Çoktaraflı Yatırımlar Garanti Ajansı(MIGA)’dır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön