Anasayfa » Güncel » Hindistan, e-Vize Uygulamasını Geliştirme Yolunda
Güncel

Hindistan, e-Vize Uygulamasını Geliştirme Yolunda

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
14 Kasım 2018

2014 yılından beri Hindistan’ın ziyaretçilerine yönelik sunmakta olduğu e-Vize hizmeti sürekli gelişim ve değişim gösterdi. Şimdilerde ise bu uygulama ile daha fazla ülkeye ulaşmayı hedefliyorlar.

Ülke çeşitliliği, varış havalimanı sayıları, ziyaret nedenleri ve ücreti bakımından yenileyip, elektronik vizeyi geliştiren Hindistan, şimdi daha fazla ülke ziyaetçisini bu uygulama ile ağırlamaya hazır.

Elektronik Vize kullanım süreleri ve hangi ülkelerin daha bu uygulama ile ülkelerini ziyaret edebileceklerini Hindistan Turizm Bakanlığı ve İç İşleri Bakanlığı birlikte kararlaştıracak.

 

Hedef : Hindistan’ı Kolay Erişebilinir Destinasyonlar Arasına Katmak

Turizm Bakanı Shri Alphons, yerel basına aşağıdaki açıklamalarda bulundu:

“Amerika Birleşik Devletleri gibi biz de uzun süreli e-Vize uygulamasına geçmek istiyoruz. Ülkemize çoklu giriş imkânı ve daha uzun kalış süreleri üzerinde çalışıyoruz. İçişleri Bakanlığı ile koordineli yürüttüğümüz bu çalışma kapsamında sonuca hızlı ulaşıp, Hindistan’ı kolay erişebilinir destinasyonlar arasına katmayı planlıyoruz”

Geçtiğimiz dönemde turistik sezon olarak addedilmeyen süreçler için vize ücretlerinde de indirim sağlanmıştı. Bu konunun karşılıklı tartışmalarda gündeme getirildiği, ancak indirim ile ilgili bir karara varılmadığı belirtiliyor.

Bakan, “Sezon dışı elektronik vize alımları için indirim uygulansın diye bir girişimimiz var. Bu tarz indirimlerin ülkemize gelecek turist sayısını ve turizm gelirini olumlu etkileyeceğine inanıyoruz.” dedi.

Turizm Bakanlığı verilerine göre Hindistan 2017 senesinde 10 milyondan fazla turist ağırladı. 2016 yılına kıyasla bu % 15’lik bir artışa denk geliyor. Elektronik vize kullanan ziyaretçi sayısı ise 2 milyona yaklaşmış durumda. Yine bir önceki seneye kıyasla bu rakamda da %57 oranında bir artış var.

Hindistan e-Vize Uygulaması Hakkında:

Elektronik vize, ülkenin 26 ayrı havalimanı ve 5 kıyı limanında uygulanıyor. Senede 2 defa başvuru yapılabilen e-Vize, ülkeye giriş tarihinden en az 4 gün en fazla da 120 gün öncesine kadar alınabiliyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön