Anasayfa » Girisimler » “Hıdırellez” UNESCO Listesi’ne Girdi
Girisimler

“Hıdırellez” UNESCO Listesi’ne Girdi

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
11 Aralık 2017

Doğanın canlanması ile bolluk ve bereket beklentisini simgeleyen Hıdırellez günü, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi”ne kaydedildi.

Yaşadığımız coğrafyada, Hızır Aleyhisselâm ile İlyas Peygamber’in yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülen ve kutlanılan Hıdırellez günü; “UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi”ne geçti.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada; Türkiye ile Makedonya’nın birlikte hazırlayıp 2016 yılında UNESCO’ya sunduğu; “Bahar Kutlaması: Hıdırellez” çok uluslu ortak dosyasının, Güney Kore’nin Jeju Adası’nda gerçekleştirilen Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması 12. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda değerlendirildiği bildirildi.

Değerlendirme sonucunda ise, Hıdırellez’in UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi‘ne kaydedildiği ifade edildi. Bu durumun uluslararası alanda karşılıklı kültürel saygı ve anlayışı güçlendirmeye yönelik olarak Türkiye’nin gerçekleştirdiği faaliyetlerin önemli bir göstergesi olduğuna işaret edildi.

Doğanın canlanması ile bolluk ve bereket beklentisini simgeleyen bu özel günün, Miladi takvime göre her yıl 6 Mayıs’ta kutlandığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bugüne kadar; meddahlık, Mevlevi sema törenleri, aşıklık geleneği, Karagöz, Nevruz, geleneksel sohbet toplantıları, ‘Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali’, ‘Alevi-Bektaşi Ritüeli: Semah’, tören keşkeği geleneği, ‘Mesir Macunu Festivali’, Türk kahvesi kültürü ve geleneği, ‘Ebru: Türk Kağıt Süsleme Sanatı’, ‘İnce Ekmek Yapma ve Paylaşma Kültürü: Lavaş’, geleneksel çini ustalığı olmak üzere 14 unsuru temsili listeye kaydettirmeyi başaran Kültür ve Turizm Bakanlığı, ‘Bahar Kutlaması: Hıdırellez’ dosyasının kaydıyla bu sayıyı 15’e yükseltti.”

Hıdırellez denmesinin sebebi

Çeşitli dini kaynaklarda Hz. Mûsâ ümmetinden bir velî olduğu bildirilen ve Kur’ân-ı Kerîm’de, “Kullarımızdan bir kul…” diye anılan Hızır’ın (Hıdır) kurak bir yerde oturması ile o yerin yeşerip dalgalanmaya başladığı bildirilmiştir. Bu sebeple yaz başlangıcında ortalığın yeşermeğe başladığı güne yeşil mânâsına gelen Hıdır günü, yine bu günde Hıdır ile Hz. İlyâs’ın buluştukları rivâyeti sebebiyle de Hıdırellez denmiştir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön