Anasayfa » Girisimler » Hedef 1 Milyon Yunan Turist
Girisimler

Hedef 1 Milyon Yunan Turist

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
22 Temmuz 2017

Türk ve Yunan turizmciler, Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısının artması için temas trafiğini hızlandırdı. TÜROB Başkanı Timur Bayındır, “Hedefimiz kısa sürede Yunanistan’dan gelen turist sayısını 1 milyona çıkarmak” dedi.

Yunanistan her yıl artan bir şekilde, ortalama 1 milyon Türk turisti ağırlıyor. Ancak Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı aynı oranda değil. Bu durum Türk turizmcileri harekete geçmeye iterken, Yunan turizmciler de ülkelrinden Türkiye’ye gelen turist sayısının eski günlere dönmesini istiyor. Bu amaçla girişimlerde bulunan Kuzey Yunanistan Ticaret Odası ve Yunan turizm örgütleri, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) heyetini Selanik’te ağırladı.

hedef 1 milyon yunan turist ile ilgili görsel sonucu

İki heyet, Kuzey Yunanistan Ticaret Odası tarafından düzenlenen ‘Türk-Yunan Turizminin Geliştirilmesi’ konulu çalıştayda Yunan turizmcilerle bir araya geldi.

120 bin Türk, Selanik’e gitti

2016’da sadece Selanik’i 120 bin Türk turistin ziyaret ettiğine ve işaret eden TÜROB Başkanı Timur Bayındır: “Bu sadece otelde kalanları ifade ediyor. Günübirlik gidenler ya da yazlık ev kiralayanlar bu rakama dahil değil. Bu 120 bin kişinin sadece 16 bini acenteler aracılığıyla, geri kalanı da kendi araçlarıyla gitmiş.

aristoteles meydanı ile ilgili görsel sonucu

Yunan turizmciler, acenteler vasıtasıyla ülkeye gidişlerin ve Yunanistan’dan Türkiye’ye gelişlerin artmasını istiyor. Türkiye’den Yunanistan’a gidenler ağırlıklı bireysel. Yunanistan’dan ise grup olarak geliyorlar. Ayrıca Yunan turistler ağırlıklı İstanbul’a gelirken tanıtımlarda İstanbul’un yanı sıra Türkiye’nin Yunan pazarında Bursa, Trabzon, Çanakkale, İzmir, Eskişehir ve Kayseri gibi destinasyonları da ön plana çıkaracağız.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’yi kaybetmek istemiyorlar”

Bayındır: “Yunan turizmciler bize, turizmde Türkiye’nin yerini hiç bir ülke dolduramayacağını ifade ettiler. Türk turistin harcama kapasitesi de oldukça yüksek. Türklerin yüzde 80’i Yunan Adaları’nı ve Kuzey Yunanistan’ı tercih ediyor. Kalan yüzde 20’si Atina ve diğer yerlere gidiyor.

yunan adaları türkler ile ilgili görsel sonucuBu yıl Türkiye’den ülkeye giden turist sayısında ise yüzde 15 civarında artış gerçekleşti” dedi.

yunan adaları türkler ile ilgili görsel sonucu

Ortak tanıtım çalışmaları ve etkinlikler yapılması kararı alındı

“Selanik’te, Yunan meslektaşlarımızla iki ülke turizmini daha iyi şekilde nasıl geliştirebileceğimizi değerlendirdik” diyen Bayındır, “Yunan turizmcilerin bize verdiği mesaj şu: İki ülkenin toplam nüfusu 90 milyonu aşıyor. Ancak karşılıklı olarak sadece 1.5 milyonluk turizm hacmi var. Bizden 1 milyona yakın turist gidiyor. Oradan 500 bin turist geliyor. Halbuki bu hacmin ez an 10 milyon olması lazım. Bunun için de ortak tanıtım çalışmaları ve etkinlikler yapılması kararı alındı. Siyasetin turizmden ayrıştırılması gerekiyor.

tourist in ephesus ile ilgili görsel sonucu

Türkiye ile iş yapma konusunda çok istekliler

En kısa süre içinde bir workshop çalışması yapacağız. Tanıtımlara başlayacağız. Türkiye ile iş yapma konusunda çok istekliler” şeklinde konuşan Bayındır, Yunan turizmcilerin daha önce dile getirdikleri bir öneriyi tekrarladıklarına dikkat çekerek, “Uçaklara verilen yakıt desteği benzeri bir teşvik uygulamasının ülkelerinden Türkiye’ye otobüsle yapılacak turistik turlarda talebi artıracağını düşünüyorlar” dedi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön