Anasayfa » Güncel » Havayolu Tercihlerinde Yükselen Trend Ne?
Güncel

Havayolu Tercihlerinde Yükselen Trend Ne?

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
4 Ağustos 2017

Türkiye’deki havayolu yolcularının seçim kriterlerinde kablosuz internet hizmeti ilk sıralara yerleşmiş durumda. Üstelik bu talep her geçen gün artıyor. Dünya genelindeki yolcuların %60’ına göre ise, uçak içerisinde Wi-Fi kullanımı lüks değil, zorunluluk.

Dünyanın önde gelen mobil uydu iletişimi sağlayıcısı Inmarsat’ın(LSE: ISAT.L) pazar araştırması şirketi GfK iş birliğiyle üçüncüsünü gerçekleştirdiği “Uçuş Sırasında Bağlanabilirlik Araştırması” sonuçlarına göre; uçaklarda sunulan genişbant – kablosuz internet hizmeti havayolu endüstrisini değiştiriyor ve yolcuların uçuş deneyimine ilişkin beklentilerinde devrim niteliğinde bir dönüşüm yaratıyor.

Yolcuların büyük bir çoğunluğu artık 30.000 fit yükseklikte uçarken de aynı karada sahip oldukları gibi yüksek seviyede bağlanabilirlik ve çevrimiçi hizmetlere erişim hizmetinden yararlanmak istiyor. Hal böyleyken, yolcuların %60’ı Wi-Fi kullanımının bir lüks olmaktan çıkıp zorunluluk haline geldiğini savunuyor.

Havayolu şirketlerinin tüm pazarlarda Wi-Fi hizmetleri sunmak ya da mevcut Wi-Fi hizmetlerini bir üst seviyeye taşımak için rekabet içinde bulunduğu günümüzde yolcular, yüksek kaliteli genişbant sunan havayolunu tercih etme şansına sahip. Yakın zamanda ise bu hizmeti sunmayan şirketlere sırtını dönme ihtimali oldukça yüksek.

Kesintisiz internet yoksa, istikamet başka havayolu şirketi…

plane internet ile ilgili görsel sonucu

Araştırmaya katılanların neredeyse yarısı (%44), internette kesintisiz gezinti yapmalarını sağlayacak bağlanabilirlik hizmetini sunmaması durumunda, önümüzdeki bir yıl içerisinde tercih ettikleri havayolu ile uçmaktan vazgeçeceğini söylüyor.

Yeni havayolu seçim kriterleri: Bilet fiyatı, koltuk bulma, çevrimiçi olabilme…

Akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ve tablet gibi kişisel cihazlarla bağlanabilme özelliği, uçuş esnasında yüksek kaliteli bağlanabilirlik deneyimi yaşamış yolcular için %40 ile havayolu seçiminde ilk üç değerlendirme kriteri arasına girmiş durumda. Bunun öncesinde %53 ile bilet fiyatı ve %44 ile uçuş slotu (koltuk) bulabilmek yer alıyor. Ayrıca daha önce uçuş sırasında Wi-Fi kullanmış olup iş seyahati yapan kesim %56 oranıyla çevrimiçi kalmanın ve uçuş sırasında da çalışabilmenin müşteri deneyimini büyük ölçüde iyileştirdiğini düşünüyor.

airplane wifi on board ile ilgili görsel sonucu

Inmarsat’ın(LSE: ISAT.L) GfK iş birliğiyle yaptığı araştırma, bu alanda yapılmış en büyük küresel yolcu araştırması olma özelliğine sahip. Sonuçlar, Avrupa, Ortadoğu, Asya Pasifik ve Kuzey ve Latin Amerika’da 18 ülkeden 9.000 havayolu yolcusunun yanıtlarını yansıtıyor.

Küresel Araştırma anketinden çıkan önemli notlar

  • Çocuklarıyla birlikte seyahat eden ailelerin üçte ikisi (%66), çocukların uçuş esnasında meşgul olmasına yardımcı olan Wi-Fi’nin “hayat kurtarıcı” olduğunu söylüyor.
  • Uçuş esnasında yüksek kaliteli Wi-Fi’dan yararlanan yolcuların %61’i  kablosuz internet hizmetinin uçuş sırasında sunulan eğlence hizmetlerinden daha önemli olduğunu söylüyor; %45’i ise ücretsiz eğlence hizmetlerinden yararlanmak yerine kablosuz internet hizmeti için para ödemeyi tercih edeceğini belirtiyor.
plane wifi ile ilgili görsel sonucu
  • Yolcuların %56’sı yetersiz Wi-Fi hizmetinin uçak yolcuları arasında önemli bir hayal kırıklığı sebebi olduğuna inanıyor.
  • Yolcuların %61’i uçuş esnasında Wi-Fi kullanımının, karada bulunan tanıdıklarıyla bağlantı kurma imkanı sunduğu için uçak korkusunu azalttığı konusunda hemfikir.
  • Yolcuların %89’u eğlence amaçlı uzun mesafe uçuşlarda kablosuz internet kullanmak için ödeme yapma konusunda istekli.
airplane wifi on board ile ilgili görsel sonucu
  • Yolcuların %52’si uçaktan bazı satın almalar yaparak bunları havaalanına vardığında teslim alma avantajından yararlanabileceğini söylüyor. Bu da uçuş esnasında e-ticaret konusunda büyük fırsatlar olduğunu gösteriyor.

Türkiye anketinden öne çıkan notlar

  • Türkiye’de yolcuların %55’i uçuş esnasında Wi-Fi kullanımının, karada bulunan tanıdıklarıyla bağlantı kurma imkanı sunduğu için uçak korkusunu azalttığı konusunda hemfikir.
wifi on board ile ilgili görsel sonucu
  • Türkiye’de uçuş sırasında Wi-Fi deneyimi yaşayan yolcuların %38’i Wi-Fi kalitesinin zayıf olması durumunda önümüzdeki yıl tercih ettikleri havayolu şirketinden vazgeçeceğini söylüyor.
  • Türkiye’de yolcuların %84’ü uzun mesafe uçuşlarında, %77’si orta mesafe uçtuklarında, %68’i ise kısa mesafe uçuşlarında uçuş içi bağlanabilirlik için para ödeyebileceklerini söylüyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön