Anasayfa » Güncel » Havaalanındaki Küçük Yardım Robotunuz : Spencer
Güncel

Havaalanındaki Küçük Yardım Robotunuz : Spencer

havaalanindaki-kucuk-yardim-robotunuz-spencer
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
30 Kasım 2015

Havaalanında kaybolmak… Korku filmi başlığına benziyor değil mi? Özellikle eğer bir uçağı yakalamaya çalışıyorsak, acelemiz varsa sakin olmak aklımıza gelecek en son şeydir. Ama artık hayatımızı kolaylaştıran teknoloji sayesinde hava alanında kaybolma kabusu ilelebet son bulabilir. Amsterdam Havaalanının küçük yardım robotu Spencer ile tanışın.

Bugünlerde Amsterdam Schipol Havaalanı ziyaretçileri farklı bir heyecan yaşıyor. Spencer adı verilen havaalanında kaybolan ziyaretçilerin yardımına koşan robot Spencer ile artık havaalanlarında tansiyon daha düşük olacak. Spencer şuan deneme sürecinde.

Bu fikir aslında ilk olarak ünlü havayolları KLM’den geliyor. Havayolları insanların havaalanlarında sıklıkla kaybolduklarını  bu sebeple uçak kaçırıp yeniden uçak bileti satın almak zorunda kaldıkları için para kaybettiklerini fark ettiğinde böyle bir yardım robotu geliştirme fikri ile gelmişler. Bu fikir İsveç Orebro Üniversitesi, KLM ve beş farklı ülkeden araştırmacıyı Spencer’ı  yaratmak için bir araya getirmiş.

Spencer

Spencer

Spencer Avrupa Komisyonu’ndan alınan fon desteği ile hayata geçirilmiş.

Yardım robotu havaalanında yer alan bilgi ekranını kullanarak yol tarifi veriyor.

Projenin lideri Achim Lilienthal Spencer’in havaalanında ki ilk haftasını Phy.org’a şöyle anlatıyor.

“Havaalanında yol bulmak biraz zorlayıcı, br çok cam ve sürekli değişen çevre koşulları, yollara konulan bagajlar , çevre bir çok insanın bulunması gibi… Tüm parçaları bir araya getirmek oldukça zor oluyor, o sırada meydana gelebilecek bir hatanın keşfedilip sonradan tamir edilmesi oldukça zor oluyor.

Test haftası bittikten sonra Spencer’in gerçek lansmanının  Mart ayında yapılması bekleniyor. Bu süreçte en büyük soru ise Spencer havaalanında nasıl güvenli bir şekilde dolaşacak?

Bu sorununun cevabını da proje lideri Achim Lilienthal şöyle veriyor: “Spencer  duvar gibi  sabit objeleri algılama ve hesaplama konusunda havaalanı harita programına uygun olarak hareket ediyor , geçici engellere de lazer ışınları ile algılayarak çarpmıyor.”

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön