Anasayfa » Güncel » Hava Yolları ile İlgili Hiç Bilinmeyen İlginç Detaylar
Güncel

Hava Yolları ile İlgili Hiç Bilinmeyen İlginç Detaylar

hava-yollari-ile-ilgili-hic-bilinmeyen-ilginc-bilgiler
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
8 Ocak 2016

Hangi hava yolu ile seyahat edeceğinize neye göre karar verirsiniz? Mesela hiç, “Ölüm saçan hava yolları” başlıklı bir araştırma yaptınız mı? Tüm dünyadan en çok kullanılan hava yolları ile ilgili muhtemelen bilmediğiniz ilginç detayları bir araya getirdik…

Hava yolu ulaşımı, dünyanın en çok kullanılan ulaşım şekli olarak her yıl büyüme gösteriyor. Bu ulaşım türüne ilişkin bilinmeyenler yolcuların ilgisini çekiyor.

İşte onlardan bazıları…

  • Tepsilerden Bir Zeytin Kaldırarak…

Bir hava yolu şirketi, uçakta yolculara sunduğu yemeklerden yalnızca bir zeytini kaldırırsa ne kar edebilir?

Yalnızca bir zeytin olarak düşünmeyin. Her tepsiden birer zeytin kaldırıldığında hiç akla gelmeyecek bir kar çıkıyor ortaya.

Amerikan Havayolları, 1987 yılında bu uygulamayı hayata geçirerek tam 40 bin dolar kar etti.

  • Uçağı düşen havayolundan ilginç anket…

“Ölmeden önce gezilecek yerler” listesi hep merak edilmiştir değil mi? Kimisi hayatı boyunca görmek istediği yerlerden kendi listesini oluştururken, kimisi de internetteki listeler üzerinden gider.

Malezya Hava  Yolları da bu alışılagelmiş listeyi bir de yolcularına sordu. Ancak ‘ilginç’ kısım şu ki, “Ölmeden önce nereye gitmek istersiniz?” başlıklı bir anket düzenleyen havayolu şirketinin o yıl iki uçağı birden düşmüştü!

  • Yolcu o uçakta bakın ne unuttu…

Yine Amerikan Hava Yolları’ndan bir haber ile karşınızdayız.

Uçakta bir eşyanızı unuttuğunuz olmuştur. Sizce bir uçakta unutulabilecek en ilginç eşya nedir? Amerikan Hava Yolları’na ait bir uçakta unutulabilecek en ilginç şey unutuldu. Uçakta tam 12 kg kokain bulundu. Uçağa nasıl sokuldu, orası bilinmiyor.

  • Ölümle en çok anılan havayolu…

Rusya’nın en büyük, dünyanın en eski havayolu şirketlerinden biri olan Aeroflot, 1923 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. O tarihten bu yana, adı en çok ölümle anılan havayolu şirketi. Yani en çok kaza yapan da diyebiliriz. Bugüne kadar bu havayolunu kullanan yolculardan 5 binden fazlası hayatını kaybetti.

  • Alkışlar Kanada Hava Yolları’na…

Sevimli dostlarınızı uçaklarda kargolara güvenle bırakabiliyor musunuz? Kanada Hava Yolları’na güvenebilirsiniz. Yalnızca birkaç ay önce yaşanan olayda, havayoluna ait bir uçağın ısıtması bozulunca, pilot kargodaki bir köpeğin donarak ölmemesi için Frankfurt’a iniş yapma kararı verdi.

  • İki pilot asla aynı yemeği yemez. Peki Neden?

Uçaklarda yediğiniz yemekler herkese aynı tepsi ile sunulur. Yanınızdaki yolcu ile bir farklılık göremezsiniz. Yemekler ile ilgili ilginç bir bilgi vermek gerekirse, pilotların yemekleri farklıdır. Hatta öyle ki, iki pilotun yediği yemekler de birbirinden farklıdır. Neden mi?

Tabi ki, herhangi bir zehirlenme ihtimaline karşı alınan bir önlem bu. Her iki pilotun da aynı anda zehirlenmesini önlemek için. Pilotlar asla aynı yemekleri yiyemezler.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER