Anasayfa » Güncel » Hava Taşımacılığında Geleceğin Projesi: Dairesel Uçak Pistleri
Güncel

Hava Taşımacılığında Geleceğin Projesi: Dairesel Uçak Pistleri

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
10 Nisan 2017

Hava ulaşımındaki en büyük sorunlardan birisi havalimanı kapasiteleri. İniş ve kalkış esnasında geçen uzun bekleme süreleri hem uçak ekibi hem de yolcuları için kolay geçmemekte.

Huzur ve konforu bir yana bırakacak olursak günümüz uçak iniş ve kalkışların gerçekleştiği pistlerin şekli bazen kazalara kadar uzanan aksaklıklara sebebiyet verir. Titizlikle organize edilmesi gerekir.

 

 

Her geçen gün artan yolcu sayısına paralel hava trafiğindeki artış da hesaba katıldığında yakın bir gelecekte havalimanları pistleri yetersiz kalacak.

Pistler Daire Şeklini Alacak

Henk Hesselink, Hollanda Uzay Merkezi’nde bir araştırmacı. Düz pistlerin yerine daire şeklinde havalimanı pistleri projesinin de fikir babası aynı zamanda. Projesi hayata geçirildiği takdirde havalimanı iniş kalkışlarında radikal değişiklikler sözkonusu olacak.

 

 

İniş ve kalkışların aynı anda ve kusursuz bir uyum içinde gerçekleşebileceği günlere çok uzak değiliz kısacası.

“The Endless Runway – Sınırsız Uçak Pisti” havalimanı kapasitesinde büyük bir yenilik olarak tarihe geçecek bir atılım.

Dairesel pistin en büyük avantajı rüzgârın yönü ve gücünden bağımsız olarak uçakların inip, kalkabilecek olması. Bir diğer taraftan da hava koşullarını ne olursa olsun pilotlar ve sorumlular havalimanına en müsait açı ile uygun gördükleri yere iniş yapabilecekler.

Bu yenilik uçuş süresine de önemli bir kısaltma getirecektir çünkü hesap edildiğinde sürenin bazen 4/1’i kadarlık kısmı trafiği yoğun olan havalimanlarında iniş ve kalkış sırası beklemekte geçiyor.

 

 

Çapı 3 kilometre olması öngörülen daire şeklindeki pistin ortasındaki alan da kurulacak terminaller için yeterince büyük olacak.

Havalimanı ve terminal binaları ile pistin kompakt hale gelmesine az kaldı . . .

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön