Anasayfa » Güncel » Güzelliğe Güzellik Katma: Ballıca Mağarası Sağlık ve Terapi Merkezi
Güncel

Güzelliğe Güzellik Katma: Ballıca Mağarası Sağlık ve Terapi Merkezi

Tokat ilimizin Pazar ilçesinde milyonlarca yıllık bir geçmişe sahip olan Ballıca mağarasının “sağlık ve terapi merkezi” halline getirilmesine yönelik çok önemli bir proje başlatıldı.

Milyonlarca yılda sarkıt ve dikitler ile oluşan ve 1980’li yıllarda ilk ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan görkemli Ballıca mağarası dünyanın en büyük mağaraları arasında yer almaktadır.

 

44002261

 

4 milyon kadar yıl önce başladığı tahmin edilen oluşumların halen devam ettiği mağara yaklaşık 680 metre uzunluğunda ve 90-95 metre yüksekliğindedir. Ortalama 18 derece sıcaklığı ve %54 nem oranına sahip mağara 5 kat ve 8 salondan oluşmaktadır.

Mağaranın hala keşfedilmeyi bekleyen bölümleri mevcutken başlatılan bir çalışma ile sağlık ve terapi merkezi haline getirilmesi planlanmakta.

 “Havuzlu”, “büyük damlataşlar”, “çamurlu”, “fosil”, “yarasalı”, “çöküntü”, “sütunlar”, “mantarlı” ve “yeni” ismini taşıyan salonları ziyarete açıktır ve özellikle astım hastaları ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı konumundadır.

 

75753653

“BALLICA MAĞARASI TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ ŞAHESERLERİNDEN BİR TANESİ”

Vali Cevdet Can, Ballıca Mağarası’nın turizme kazandırılması amacıyla yürütülen çalışmaları anlatırken şu ifadeleri kullandı: “Biz turizm açısından burayı ‘Mağaraların kalbi Ballıca hayallerinizle baş başa’ sloganı ile tanıtmak için gayret gösteriyoruz. ‘Tefekkürünüzün zirvesini yakalamak istiyorsanız Ballıca Mağarası’na geliniz’ diyoruz.”

Sağlık turizmi açısından mağaranın önemini vurgulayarak sözlerine devam eden Vali Can çalışmalar hakkında heyecanını dile getirerek: “Dört mevsim ziyaret edilebilecek Ballıca Mağarası bir sağlık ve terapi merkezi olma noktasında Türkiye’nin en önemli şaheserlerinden bir tanesidir.”  dedi.

 

shutterstock_496754440

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön