Anasayfa » Güncel » Güvenlik Demişken: Ülkelerin Güvenlik Ve Barış Karnesi-2
Güncel

Güvenlik Demişken: Ülkelerin Güvenlik Ve Barış Karnesi-2

guvenlik-demisken-ulkelerin-guvenlik-ve-baris-karnesi-2
Merve Ateş
Merve Ateş
19 Ekim 2015

Ülkemizde yaşanan üzüntüler, acılar tazeliğini koruyor. Bu zorlu, dayanışmaya ve barışa en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerde güvenlik konusunu bir kez daha ele alıyoruz.

Ülkelerin Güvenlik ve Barış Karnesi serisinin ikinci bölümünde Türkiye ile birlikte; diğer dünya ülkelerini güvenlik, barış ve refah düzeyi başlıklarında inceleyeceğiz.

Finlandiya: 10 üzerinden 9

İskandinav ülkelerinin genel tablosuna bakıldığında suç ve terör oranlarının oldukça düşük, güvenliklerinin yeterince iyi, refah ve huzurun yüksek olduğu söylenebilir. İskandinav ülkesi olan Finlandiya da bu özellikleri ile yaşanabilir, gezilebilir, seyahat edilebilir ülkeler arasında yerini alıyor.

finlandiya_tg

Finlandiya

İngiltere: 10 üzerinden 8

İngiltere’de yalnız kurt adı verilen belli bir gruba yönelik ideolojik veya zarar verme amacıyla yapılan saldırılar, Irak Şam İslam Devleti(IŞİD) veya Suriyeli grupların düzenleyebileceği saldırılar ve İrlanda Cumhuriyet Ordusu(IRA) terör tehdidi olarak görülüyor. Refah ve hukuk düzeni olarak yüksek sıralarda yer alan İngiltere, mülteciler, Müslümanlar gibi diğer etnik gruplara karşı mesafeli yaklaşıyor. İngiliz gazeteci John Cantlie’nin IŞİD tarafından rehin alınması gibi IŞİD’in İngiliz vatandaşlarını hedef alan faaliyetleri ülkenin Müslümanlara olan tutumunu olumsuz etkileyeceğe benziyor.

ingiltere_tg

İngiltere

Bosna-Hersek: 10 üzerinden 8

1990’lı yıllarda savaş, ölüm ve acının hüküm sürdüğü Bosna-Hersek’te artık kimse savaş görmek istemiyor. Birçok kültürü içerisinde taşıyan Bosna’nın yabancı vatandaşlara karşı olumlu bir tutumu var. Ülkede suç oranı ve terör terör saldırısı  gerçekleşmesi ihtimali oldukça düşük.

bosna_tg

Bosna-Hersek

Sırbistan: 10 üzerinden 5

Sırbistan’da 1999 yılındaki Kosova-Sırbistan savaşından kalma ve hala patlatılmamış olan mayınlar konusunda ve büyük şehirlerde işlenebilecek suçlara yönelik dikkatli olunması gerektiği belirtiliyor.

sirbistan_tg

Sırbistan

Türkiye: 10 üzerinden 5

Son zamanlarda Türkiye’deki terör tehdidi ve güvenlik açığı nedeniyle toplamda 16 ülke vatandaşlarını Türkiye’ye gitmeme konusunda uyardı. Yaşananlar, yabancı turistlerin yanısıra; yerli turistleri de endişelendiriyor.  Şırnak, Hakkari, Gaziantep, Diyarbakır gibi doğu ve güneydoğu şehirlerine yapılan rezervasyonlar iptal edildi.

Yabancı vatandaşlara yönelik tutumları incelediğimizde ise; Türklerin bir kısmı olumsuz, bazense saldırgan bir tutum sergileyebiliyor. Geçtiğimiz aylarda Aksaray esnafının İrlandalı turiste saldırması, 2013’teki Sarai Sierra cinayeti bu olumsuz tutumun acı göstergelerinden.

turkiye_tg

Türkiye

Hindistan: 10 üzerinden 4

Taciz, tecavüz gibi cinsel suçların sıkça işlendiği Hindistan, özellikle kadınlar için büyük tehlike oluşturuyor. 2014’te Polon, Dan ve Alman turistler cinsel saldırıya maruz kaldı. Bu yıl ise Japon turist kaçırıldı ve tecavüze uğradı. Yabancılar Ofisi, özellikle Delhi, Goa Bangalor ve Rajasthan şehirlerine seyahat konusunda kadınları uyarıyor.

hindistan_tg

Hindistan

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön