Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Günışığı, Palmiyeler ve Kaliforniya Hakkında İlginç Bilgiler!
Destinasyonlar

Günışığı, Palmiyeler ve Kaliforniya Hakkında İlginç Bilgiler!

gunisigi-palmiyeler-ve-kaliforniya-hakkinda-ilginc-bilgiler
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
28 Şubat 2016

Güneşin en parlak, hayatın en güzel olduğu eyalet, Kaliforniya nam-ı diğer Altın Eyalet’e hoş geldiniz! Bugün hep beraber Amerika’nın incisi olarak sayabileceğimiz en kalabalık eyaleti hakkında bazı ilginç bilgiler edineceğiz!

Not: Belki yazıyı okurken adına binlerce şarkı yazılan Kaliforniya için aralarından  en efsane olarak kabul edilen Mamas & Papas’dan California Dreaming’i dinlemek istersiniz.

Altın Eyalet olarak bilinen Kaliforniya aslında zamanında Boz Ayı Eyaleti olarak biliniyormuş. Bunu zaten resmi bayrağına bakarak bile rahatça anlayabiliyoruz. Kaliforniya 1848’de Meksika-Amerika savaşı sonrası Amerika’nın 15 milyon dolar savaş tazminatı ödemesi sonucu Meksika’nın aslında kendi topraklarının yarısına tekabül eden Kaliforniya, Arizona, New Mexico, Texas, ve Colorado, Nevada’nın bir kısmı ile beraber Utah’ı da Amerika bırakmasından sonra Kaliforniya Amerika’nın bir parçası haline 1850 yılında gelmiş.

Bayrak

Bayrak

İşin asıl ilginç taraflarından birisi ise Kaliforniya’nın kısa bir süreliğine ve hiç bir devlet tarafından tanınmamasına rağmen Meksika’ya karşı bir Kaliforniya Cumhuriyeti ilan etmiş olması. Sadece 26 gün süren Kaliforniya Cumhuriyeti Amerikan ordusu tarafından ele geçirilmiş.

Eyalet genellikle Süt ve Balın Vatanı”  “El Dorado State,” “Altın Eyalet” ve “Üzüm Eyaleti”   olarak biliniyor. Ama bunlardan en ünlüsü bölgedeki altın yataklarına atıf yapan Altın Eyalet , Eyalet Müzesi tarafından : Kaliforniya’nın modern kalkınmasının izleri 1848’de bulunan altın yatakları ve her bahar görülen altın rengi çiçeklerden geliyor.” olarak açıklanıyor.

Eğer Kaliforniya ABD’ye bağlı olmak yerine bağımsız bir devlet olsaydı 2011 verilerine göre tüm dünya ülkeleri arasında en büyük 8. ekonomi oluyordu.

ampul

ampul

Dünyanın en uzun çalışan ampulü Kaliforniya Livermore-Pleasanton Yangın Departmanında bulunuyor. İtfaiye şefleri 115 yıldır lambanın hala yandığından bahsediyorlar. Bu ünlü ampul Centennial Light olarak biliniyor.

Dünyanın en uzun ağacı 115 metre kızılağaç Kaliforniya Sequoia Ulusal Parkında bulunuyor. 115 metre uzunluğunda olan bu ağaç General Sherman Ağacı olarak biliniyor.

Golden gate

Golden gate

Dünyanın en geniş karalarla çevrili limanı ise San Francisco Körfezinde bulunuyor.

İlk sinema filmi ise 2 Nisan 1902 yılında Los Angeles’ta  the Electric Theater ‘da yayınlanmış.

Barbie

Barbie

Bununla beraber, Apple bilgisayarları, fortune cookies, blue jean, Disneyland ve Barbie bebekte Kaliforniya’da icat edilenler arasında!

Electric Theater

Electric Theater

Kaliforniya’yı sevememek için tek bir neden bulamadığınız güneşli günler dilerim!

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön