Anasayfa » Etkinlikler » Güney Işıkları Seyirli Özel Uçuş ve Şanslı Yolcuları
Etkinlikler

Güney Işıkları Seyirli Özel Uçuş ve Şanslı Yolcuları

Güney Kutbunda gözlemlenebilen Aura Güney Işıkları yani Aurora Australis’in seyri için özel bir uçuş gerçekleştirildi. Uçakta bulunan şanslı yolcular Güney Işıklarını bulutların üzerinden izleme keyfine doyamadı.

Yeni Zelanda, Dunedin şehrinden geçtiğimiz perşembe günü havalanan uçak Aurora Australis, Güney Işıklarını izlemek üzere havalanan ilk seferli uçak olarak tarihe geçti.

8 saatlik uçak yolculuğu kulağa son derece yorucu ve sıkıcı gelse de ışıkları yakından görebilme şansına erişen 134 yolcu için unutulmayacak bir deneyim anlamındaydı.

 

 

Uçak “Flight to the Lights – Işıklara Uzanan Uçuş” ismiyle perşembe gece havalandı ve güney ışıkları seyri sonrası cuma sabahı Dunedin’e döndü.

Yolcular yaşadıkları anları sosyal medyada paylaşarak beklentilerini karşılayan muhteşem görüntü karşısında çektikleri fotoğraflarla duygularını ifade etti:

“İnanılmaz bir deneyimden uyanış yaşıyoruz.. Aurora Australis’i görmeye uçtuk ve o kesinlikle hiçbirimizi hayal kırıklığına uğratmadı, muhteşemdi.”

2016 Eylül ayında planlanan ve biletleri satışa sunulan uçuşta yer almak 2.800 Amerikan Doları’na mal olsa da yolcular yaşadıkları keyfe karşılık bu fiyatı hiç önemsemedi.

Satış sonrası beş gün içerisinde tükenen uçuşun biletleri ile bulutlar üzerinde ışıkların dansını yakalamak garantiydi.

 

Aurora Nedir ve Nasıl Oluşur?

Dünyamızın manyetik alanı ile etkileşen güneş fırtınalarının yüklü parçacıkları sonucu oluşan ışık şovları kutuplarda gözlemlenebilmektedir ve adına da “Kutup Işıkları” denir.

Atmosferimizde bulunan oksijen ve nitrojen gibi elementlerle etkileşime geçerek, renk zenginliğini oluşturan bu göz alıcı ışıklar güneşten ayrıldıktan yaklaşık 40 saat kadar sonra dünya çekirdeğinin ürettiği manyetik güç çizgilerini izleyerek manyetosfere ulaşmakta.

Bilimsek açıklaması her ne olursa olsun doğaüstü ama en doğal güzellikteki görselliğe bu kadar yakından tanık olan her bir yolcuyu ayrı ayrı kıskanmamak elde değil.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön