Anasayfa » Güncel » Güneş Enerjili Akıllı Şemsiye Tasarlanıyor
Güncel

Güneş Enerjili Akıllı Şemsiye Tasarlanıyor

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
31 Ağustos 2016

Kamel Badawi, Suudi Arabistanlı bir bilim adamı, ortağı Manal Dandis ile el ele verip, yıllardır yardımcısı olduğu Müslümanların hac yolculuklarındaki zorlukları gidermek üzerine bir adım daha atmak üzere.

Tasarladıkları bir şemsiye ile Müslüman hacı adayların Mekke’de hayatlarını kurtaracak bir projeye imza attılar. Güneş enerjisi ile çalışan bir fana sahip olan şemsiye aynı zamanda kullanacak olanların yer yön bulmalarına da yardımcı olabilecek GPS sistemine sahip.

shutterstock_144816679

Şemsiye aynı zamanda bir fener görevi de görürken “Kafka” ismi verilmiş şemsiye ile diğer elektronik cihazların şarj edilebilmelerine olanak sağlayan 3 adet USB girişi bulunacak.

Badawi, neden akıllı bir şemsiye üretmeye karar verdiklerini şöyle açıklıyor:

“Şemsiyeler daima, özellikle Avrupa’da, yoğun talep görüyor. Hac sezonunda da oldukça fazla kullanılıyor. Lakin hacılar şemsiyeyi sadece güneşin zararlı etkilerinden bir miktar korunabilmek için kullanıyor. Hiç kimse şemsiyelerin birden fazla amaç için kullanılabileceğini düşünmüyor. Bu konu hakkında kafa yormaya başladığımızda şemsiyeye bir fan yerleştirerek kullanıcıya aynı zamanda serinlik sağlayabileceğimizi keşfettik.”

shutterstock_442027567

Alınan bilgilere göre Ortadoğu’yu önümüzdeki 12 yıl boyunca bekleyen aşırı sıcaklar da inovatif ikiliyi harekete geçirmiş olmalı. Ancak şemsiye sadece hacı adaylarının değil, sıcak bölgelerde yaşayan ya da oralara seyahat eden ve havalandırmalı ortamlarda bulunamayan insanların da oldukça işine yarayacağa benziyor.

GPS sistemi sayesinde de kullanıcıların birbirleri ile iletişimleri kolaylaşacak olan böylesi bir şemsiyenin varlığı birçok değişik alanda kullanımını da artıracak. Bu durum da Badawi ve Dandis ikilisinin tam da olmasını beklediği şey.

Şu günlerde bir prototip çalışması üzerinde duran iki bilim insanı telif hakkına sahip olduktan sonra şemsiyeyi makul bir fiyat ile piyasaya sürerek mümkün olan her türlü ihtiyaç sahibine ulaşmasını hedeflemekte. Ancak seri üretime geçebilmek için devletten veya uluslararası bir organizasyondan yardım almaları gerektiğinin de farkındalar.

 

 

Kaynak: gaia dergi, true activist

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön