Anasayfa » Güncel » Göç Dalgası Etkiledi: Schengen Sistemi Çöküyor mu?
Güncel

Göç Dalgası Etkiledi: Schengen Sistemi Çöküyor mu?

goc-dalgasi-etkiledi-schengen-sistemi-cokuyor-mu
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
15 Eylül 2015

Schengen uygulamasını geçici olarak durdurma kararı alan Almanya’nın ardından, diğer ülkeler de önlem almaya başlıyor. Avusturya ve Slovakya, tüm sınırlarda yeniden kimlik kontrollerine başlayan Almanya’yı örnek alacaklarını açıkladı. Uygulamanın durdurulması kararının Avrupa ülkelerine yayılması, akıllara ‘Schengen sistemi çöküyor mu?’ sorusunu getirdi.

Göç dalgasının boyutunun beklenen oranları aşmasının ardından ilk açıklama geçtiğimiz günlerde AB’nin en büyük ülkesi Almanya’dan gelmişti. Mülteci göçü nedeniyle Schengen uygulamasını geçici olarak durdurma kararı alan Almanya’nın ardından Avusturya ve Slovakya da önlem alma yolunu seçti.

Avusturya-Macaristan Sınırında Kontroller Başlıyor

Alınan kararın Schengen kurallarına dayandığını belirten Avusturya İçişleri Bakanı Johanna Mikl-Leitner, “Almanya’nın yaptığı gibi, geçici kontrolleri uygulamaya başlayacağız. İlk olarak önümüzdeki günlerde geçerli olacak. Mümkün olan en kısa zamanda Avusturya- Macaristan sınırında kontrollere başlayacağız.” şeklinde konuştu.

Mülteci sorununa yaklaşımı nedeniyle eleştiri oklarının hedefi haline gelen Slovakya, Macaristan ve Avusturya ile olan sınırlarında güvenlik gücü sayısını artırdı. İçişleri Bakanı Robert Kalinak, önlemlerin henüz Schengen’i askıya alacak türden olmadığını vurgulasa da bir sonraki adımın sinyalleri görülüyor. Çek Cumhuriyeti de sınırlarındaki güvenliği artırma yolunu seçti.

Avrupa Birliği’nin en önemli başarılarından biri olarak kabul edilen Schengen, iç sınırlarda kontrolsüz seyahat etmeye olanak sağlayan bir sistem. Fakat mülteci göçü nedeniyle sistem tehlike altında. Geçtiğimiz günlerde, mültecilerin zorunlu dağıtım planına tam destek veren Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande eğer Avrupa Birliği göç konusunda ortak bir politika izlemezse Schengen sisteminin çökebileceği yönünde uyarılarda bulunmuştu.

Sistemi Geçici Olarak Durdurmak Kurallara Uygun

AB kurallarına göre, Avrupa ülkeleri kriz durumunda veya önemli güvenlik önlemleri alınması gereken olaylarda kimlik kontrolü olmadan seyahat etmeye olanak sağlayan sistemi geçici olarak durdurabiliyor. Önlem alma yolunu seçen Almanya, serbest dolaşıma izin veren Schengen uygulamasını geçici olarak askıya aldığını açıklamıştı. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Avrupa Birliği Komisyonu Jean Claude Juncker’i arayarak kararı bildirmesinin ardından açıklamada bulunan AB, geçici durdurma kararının kurallara uygun olduğunu açıklamıştı.

ETİKETLER :
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön