Anasayfa » Girisimler » Göbeklitepe’de UNESCO Heyecanı
Girisimler

Göbeklitepe’de UNESCO Heyecanı

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
29 Temmuz 2017

2018’de düzenlenecek UNESCO 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Göbeklitepe Arkeolojik Alanı’nın aday gösterilecek olması, tarihi ve kültürüyle ön plana çıkan Şanlıurfa’da sevinçle karşılandı.

Dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi “Göbeklitepe Arkeolojik Alanı”nın, önümüzdeki yıl Dünya Kültür Mirasına aday gösterilecek olması Şanlıurfa‘da heyecan oluşturdu.

Kent merkezine 18 kilometre mesafedeki Örencik Mahallesi yakınlarında bulunan ve ilk kez 1963’te İstanbul ve Chicago üniversitelerinden araştırmacıların yüzey çalışmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe’deki kazılar 54 yıldır sürüyor.

Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere birçok uluslararası kurum ve kuruluş tarafından “Dünyanın en eski tapınak merkezi” olarak kabul edilen ve 5 yıl önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan Göbeklitepe, 2018’de düzenlenecek 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Türkiye’nin adayı olacak.

göbeklitepe ile ilgili görsel sonucu

UNESCO adaylığı için son hazırlıkların yapıldığı Göbeklitepe’nin, uzun yıllar daha iyi korunması ve sağlıklı kullanılması için de yürütülen yaklaşık 4 bin metrekarelik çelik çatı çalışmalarının kısa süre içinde tamamlanması öngörülüyor.

“Çalışmalar sürekli UNESCO’nun denetiminde olacak”

göbeklitepe ile ilgili görsel sonucu

Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan, AA’ya yaptığı açıklamada Göbeklitepe’nin UNESCO’ya dahil edilmesinin sevincini yaşadıklarını vurgulayarak şunları kaydetti:

“UNESCO zaten Göbeklitepe’nin hakkı, bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor adaylık dosyası hazırlandı, yetkililere teslim edildi, ön incelemeden de geçti. İnşallah 2018 yılında da Türkiye’nin UNESCO adayı Göbeklitepe olacak. Ondan sonraki süreçte önemli koruma ve uygulama çalışmaları sürekli UNESCO’nun denetiminde olacak. Attığımız her adımı ince eleyip sık dokuyoruz. Çünkü burası sadece Şanlıurfa turizmi açısından değil bölge ve Türkiye turizmi içinde lokomotif görevi üstlenebilecek bir nokta. Şu anda da alanda 6 milyon 600 bin avro bedelli üst çatı çalışmaları devam ediyor. Bunun tamamlanmasıyla birlikte alana ziyaretçi girişlerine izin vereceğiz. Şu aşamada geçici olarak ziyarete kapalı.”

“Tarihi değiştiren bir buluş”

göbeklitepe ile ilgili görsel sonucu

Bölgesel Turist Rehberler Odası Başkanı Müslüm Çoban ise; “Dünyanın en eski tapınak merkezi” olduğu belirtilen ve 6 yıl önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan Göbeklitepe’nin, tarihi değiştiren bir buluş olduğunu ifade etti.

Çoban, “UNESCO ekibi eylül ayı içerisinde Şanlıurfa’ya gelecek ve Göbeklitepe’de incelemelerde bulunacaktır. Umut ediyorum ki o zamana kadar Göbeklitepe üst çatı kaplama işlemi bitmiş olur. Göbeklitepe’nin UNESCO Dünya Kültür Mirasına girmesi, Şanlıurfa’da turizm açısından çok güzel gelişmelere vesile olacaktır. Bu alan özellikle yabancı turistlerin ilgisini ve dikkatini çekiyor, bu da Şanlıurfa turizmi açısından daha çok turistin gelmesi demektir. Bunun sonucunda otellerimiz daha dolu kapasite ile çalışacak, turist rehberleri daha çok turlara çıkacak, esnaflarımız daha fazla kazanç elde edecektir.” dedi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön