Anasayfa » Etkinlikler » 1.Global Gastro Ekonomi Zirvesi 29 Mart’ta Lütfi Kırdar’da
Etkinlikler

1.Global Gastro Ekonomi Zirvesi 29 Mart’ta Lütfi Kırdar’da

Gelişim potansiyeli bakımından sektörler arası hızıyla dikkati çeken gastronomi hem iç hem de dış turizmin katma değeri olarak adlandırılıyor. 1. Global Gastro Ekonomi Zirvesi, 29 Mart 2018 tarihinde saat 08.00 – 19.00 saatleri arasında Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde.

Ülke mutfağının ve gıda ürünlerinin ekonomiye katkısı yüksek ihraç ürünlerine dönüşmesini, şehirlerin markalaşmasını ve gastro diplomasi olanaklarının artmasını sağlayan bir sektör…

Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYID)’nin düzenlediği 1. Global Gastro Ekonomi Zirvesi, 29 Mart 2018 tarihinde saat 08.00 – 19.00 saatleri arasında Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşecektir.

Dünya Gastronomi Liderleri Türkiye İçin Kalkınma Formülleri Verecek

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) tarafından da duyurulan TURYID basın bültenine istinaden:

Dünyanın dört bir yanından gelen gastronomi ve ekonomi liderleri ile vizyonerleri “global ekonomik krizin panzehiri” olarak nitelendirilen sektörü, fırsatları ve kendi kalkınma formüllerini anlatmak üzere GLOBAL GASTROEKONOMİ ZİRVESİ’nde buluşuyor.

Kimchi turşusunu tüm dünyaya pazarlayan Güney Kore… Lezzet arayışındaki global seyyahların rotasını Roma ve Paris’ten Lima’ya kırmayı başaran Peru… 40 yıl boyunca silahların susmadığı Bask bölgesinde Miro tablolarına benzeyen tabaklarla misafirlerini büyüleyen İspanya… Et, balık ve patatesten menkul mutfaklarını yenilikçi hale getirerek herkesi şaşırtan Danimarka… Gastronomide marka olan ülkeler bilgi ve deneyimlerini Türkiye ile paylaşacak.

 

Gastronomi, 2020’lerin dünyasında büyük bir ekonomik güce dönüşeceğinin sinyallerini verirken, adını ve tadını hiç bilmediğimiz küresel lezzetler restoran ve marketlere hızla girerken, yaratıcı ekonomide ön plana çıkan ülkeler dünya gastronomi haritasında yerlerini alıp markalaşırken Türk gastronomisi de atağa geçti.

Bu amaçla ilk büyük adımı Türkiye Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği “TURYİD” attı. TURYİD 29 Mart’ta, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gastronominin bir “endüstri” olarak doğacağı ilk zirve olma özelliği taşıyan görkemli bir organizasyon düzenleyecek. Ekonomi Bakanlığı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin desteklediği zirvede uluslararası markalaşma ve ekonomik büyümenin sırları açıklanacak.

“Bizim gastronomi hikayemiz 29 Mart’ta yazılacak”

TURYİD’in hedefi, gastronomiyi bir ekonomik büyüme modeli olarak Türkiye gündemine taşımak. Gastronominin günümüzde, iç ve dış turizmin katma değeri yüksek çeşitlenmesini; ülke mutfağının gıda ürünlerinin katma değeri yüksek ihraç ürünlerine dönüşmesini; şehirlerin markalaşmasını ve gastro diplomasi olanaklarının doğmasını sağlayan bir sektöre dönüştüğünü belirten TURYİD Başkanı Kaya Demirer, sektörün aynı zamanda global ekonomik kriz için de bir “panzehir” olacağına dikkat çekti.

 

Demirer, “Bizim gastronomi hikayemiz 29 Mart’ta yazılacak” dedi ve şöyle devam etti: “Bu zirve, gastronominin potansiyelini kendi ülkelerinde görüp değerlendirenlerin; kamu-özel sektör işbirliğini gerçekleştirenlerin, yoktan var edenlerin, olanı globalleştirenlerin, araştırma-geliştirme ve eğitimi gastronomi alanına çekenlerin, yatırımcıları sektöre getirmeyi başaranların, sıradan sanılanı yıldızlaştıranların, dikkat çekmeyen gelenekleri hayret verici kılanların ve yaratıcılığı gastronominin kalbine koyanların kendi hikayelerini anlatacağını bir zirve olacak. Bizler de böylece fark edemediklerimizi fark edecek, güç bulup güç verecek, gastronomi sektörümüze hakkını verecek ve olması gereken noktaya yükselteceğiz.”

http://www.gastroekonomizirvesi.com/

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön