Anasayfa » Güncel » Gezmenin Yaşı Yok: 58 Yaşında Bisikletle Dünya Turuna Başladı
Güncel

Gezmenin Yaşı Yok: 58 Yaşında Bisikletle Dünya Turuna Başladı

Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
14 Ocak 2016

Dünya turuna çıkma hayalini gerçekleştirmek üzere yollara düşen Blanca Fernandez Todea, 58 yaşında. Londra’dan Bursa’ya bisikletle gelen Todea, 9 ülke geçti. Bisikletli turuna Avustralya ile devam etmek isteyen Todea, oradan da Afrika’ya geçmeyi planlıyor.

Genellikle 20li yaşlarda daha maceralı seyahatler tercih edilirken, emeklilik sonrası daha sakin bir seyahate çıkma fikri yaygındır. Ancak 58 yaşındaki Blanca Fernandec Todea isimli kadın, gençlere taş çıkartacak maceralı bir yolculuğa başladı.

Tam 3 bin 500 km Pedal Çevirdi

NTV’de yer alan habere göre, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Londra’dan başladığı bisikletli dünya turunda Bursa’ya ulaşan Todea, 3 bin 500 km boyunca pedal çevirdi.

Todea Bursa’ya gelene kadar Almanya, Hollanda, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Romanya, Sırbistan, Yunanistan ve Bulgaristan olmak üzere 9 ülke geçti. Avrupa ülkelerini bisikletle avaş yavaş gören kadın Türkiye’ye geldiğinde soluğu Bursa’da aldı.

2 çocuk annesi olan Fernandez Todea, aslında Londra’dan başladığı seyahatini Avustalya’da sonlandırmak istiyor. Türkiye de bu yolculuk sırasındaki duraklardan biri oldu. Türk mutfağını ve misafirperverliğini çok sevdiğini anlatan Todea, başka ülkelerde görmediği samimiyeti gördüğünü söyledi.

Dünyayı Yavaş Yavaş Görmek İstiyor

Gezgin ruhunu 58 yaşında ortaya çıkaran Todea’nın bisikletle dünya turuna çıkmaya karar vermesindeki etkenlerden biri, dünyayı yavaş yavaş görmek istemesi.

Bunun için en uygun arasın bisiklet olduğunu dile getiren Fernandez, “Bisikletle dünyayı gezerken, dünya ile aranızda hiç bir engel yoktur.” şeklinde konuşuyor. Ona göre bu şekilde gezmek, etrafı izlemek ve insanlarla iletişim halinde olmak açısından avantajlı. Ayrıca bisikletin hem fiziksel hem de zihinsel zindelik sağladığını söylüyor.

Bursa’da bir gün kaldıktan sonra Kapadokya’yı görmek için yol çıkan Todea’nın rotası Avustralya’ya doğru. Ardından Afrika turuna çıkmayı planlıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER