Anasayfa » Güncel » Değişmeyen Gerçek: Turistler İtalya’yı Seviyor
Güncel

Değişmeyen Gerçek: Turistler İtalya’yı Seviyor

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
10 Temmuz 2018

İtalya, bu yaz da artan rakamlarla rekor sayıda ziyaretçi ağırlayacak.. Mevsimlerden bağımsız yılın her dönemi turist akınına uğrayan ülke, grafiğini yaz aylarında daha da yükseğe çeviriyor.

Rezervasyon verilerinden elde edilen rapora göre uluslararası tur operatörlerinin %75’ine yakını bu artışı onayladı. Aynı şekilde bilet rezervasyon ve satışları da farklı bir sonuç ortaya koymuyor.

 

Temmuz ve Ağustos Ayı En Yoğun Ay Olacak

Satın alınan biletlerin hangi tarihlerde seyahat edileceğine ilişkin verdiği bilgiler doğrultusunda ilgililer özellikle 23 Haziran – 31 Ağustos tarihleri arasında ülkeye giriş yapacak olan turist sayısında yoğun bir artış olacağını bildiriyor.

Sadece ağustos ayı için öngörülen artış oranı %4 civarında. Bu artışta Ferragosto günün etkisi büyük.

Ferragosto günü ya da tatili Ağustos ayının 15. günü kutlanıyor. Katolikler, bu günde Meryem Ana’nın göğe yükseldiğine inanıyor. Resmi tatil ilan edilen günde yurt içi ve yurt dışı turist sayısında her daim artış gözleniyor. Oran bu seneye kadar %7’nin altına hiç düşmedi.

 

Gelen turistlerin sayısındaki artışın hangi ülkelerden olduğuna bakıldığında ise liste başı %20 ile Amerika. İspanya ve Çin Halk Cumhuriyeti ise Amerika’yı takip ediyor.

Artışlara karşılık, Alman turistlerin İtalya’ya olan ilgisi %32 oranında azalmış gibi gözüküyor, ancak bunun sebebi ise farklı. Almanya’da faaliyet gösteren havayolları, İtalya direk uçuşlarının sayısını azalttığı için kayıtlarda Alman turistler farklı ülkelerden giriş yapıyor gözüküyor.

Gelenlerin %65’i tatillerini seyahat acentesi aracılığı ile organize etmiş durumda. Acentelerin ülkeye yönelik rezervasyon hizmetinde de %5,5 lik bir artış söz konusu.

Rezervasyonlara “gelir dağılımı” yönünden bakmak için de satın alınan bilet ve konaklamaların sınıf yüzdeleri ele alınıyor. Ekonomi sınıfındaki artış %74 iken Business sınıfı %13,3, birinci sınıf ise %45,3’lük bir artış kaydetti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön