Anasayfa » Girisimler » Galataport İçin Finansman Tamam, İstanbul’un Yeni Cazibe Merkezi 2018’te Açılıyor
Girisimler

Galataport İçin Finansman Tamam, İstanbul’un Yeni Cazibe Merkezi 2018’te Açılıyor

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
2 Eylül 2016

Doğuş Grubu’nun Bilgili Holding ile ortak olduğu Galataport projesi için kaynak bulundu. Toplam 4,5 milyar liralık yatırım hacmine sahip projenin tamamlanmasıyla birlikte Galataport’un, İstanbulluların ve turistlerin dünyanın eşsiz manzaralarından birine karşı tüm günlerini geçirebilecekleri bir destinasyon ve liman haline gelmesi planlanıyor.

Doğuş Grubu; inşaat, otomotiv, medya, gayrimenkul ve enerji sektörlerinin yanı sıra son dönemde turizm, yeme-içme ve perakende alanlarında gerçekleştirdiği iddialı yatırımları kapsamında önemli bir adım attı. Grubun turizm yatırımları arasında önemli bir yere sahip olan Galataport projesi; Doğuş Holding A.Ş. ve BLG Gayrimenkul Yatırımları ve Ticaret A.Ş. ortaklığında hayata geçirildi.

Doğuş Holding A.Ş.’nin % 81 oranında ortak olduğu proje için Ziraat Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti Bankası, Finansbank ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın (TSKB) oluşturduğu konsorsiyumla 1 milyar 20 milyon avro tutarındaki finansman sağlandı.

galataport_Imza_Toreni

2018’de bitmesi planlanan proje hayata geçtiğinde 4 bin 500 kişiye istihdam sağlanacağını öngörülüyor

İstanbul’un tarihi değerlerinden Karaköy ve Tophane’yi birbirine bağlayan bölgede yer alan Galataport projesinin finansmanının imza töreninde konuşan Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk, “Doğuş Grubu olarak, yarım asrı aşan süreçte tüm yatırımlarımızda stratejimizi ekonomiye katkı sağlayarak, ülkemize değer katmak üzerine şekillendirdik. Bu strateji ile de yolumuza devam ediyoruz. Galataport projesi bu kapsamda hayata geçirilen önemli yatırımlarımızın başında yer alıyor. 2018 yılının son çeyreğinde tamamlamayı planladığımız Galataport projesinin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum” açıklamasında bulunurken, Grubun CEO’su Hüsnü Akhan ise, “Galataport’un, bir liman sahası olmasının yanı sıra İstanbul’da her kesimden ziyaretçiye açık yepyeni bir yaşam alanı olması ve projenin gerçekleştirilmesi için 4.5 milyar TL civarında yatırım planlıyoruz. Proje tamamlanıp hayata geçtiğinde ise 4 bin 500 kişiye istihdam sağlanacağını öngörüyoruz. Galataport projesi, içeriğinde barındırdığı pek çok farklı faaliyet alanı ve yatırım ile sadece Türkiye ekonomisine değil ülke turizmine de önemli katkıları olacak bir girişim.” açıklamasında bulundu.

Kruvaziyer terminali, dünya markaları ve dünya markaları bir arada olacak

Galataport’ta liman sahasının tamamlanarak hayata geçmesinin ardından ise kruvaziyer terminalinin yanı sıra şehrin ve bölgenin dokusu ile uyumlu bir planlama ile yerel ve dünya lezzetlerini sunan kafeler ve restoranlar, ulusal ve uluslararası birçok markaya ev sahipliği yapacak mağazalar yer alacak. Projenin, kruvaziyer terminal planlamasından, peyzaj düzenlemesine kadar her aşaması Türkiye’den ve dünyadan uzman danışmanların titiz çalışmalarıyla devam ediyor.

galataport

200 yıldır halkın kullanımına kapalı olan sahil şeridi, yürüyüş yolu haline getirilecek

Hüsnü Akhan, tamamlandığında şehre yeni bir yaşam ve kültür sanat alanı sunacak proje ile ilgili olarak,“Tophane Saat Kulesi ve Nusretiye Camii’nin yer aldığı İstanbul’un en güzel meydanlarından birinin, tarihi mirasa uygun olarak yeniden İstanbulluların kullanımına sunulacağını belirtti. İstanbul Modern ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne bağlı ve yapımı süren Çağdaş Sanat Müzesi ile bir kültür-sanat alanı haline gelecek olan bölgede, bu dönüşümü destekleyecek olan çeşitli projeler planlandığını dile getiren Akhan, Galataport projesi tamamlandığında yaklaşık 200 yıldır halkın kullanımına kapalı olan sahil şeridinin bir yürüyüş yolu haline getirilerek halkın kullanımına açılacağını ifade etti.

The Peninsula Hotels Türkiye’de ilk kez Karaköy’e geliyor

Yaklaşık 150 yıllık geçmişiyle, dünyanın önde gelen lüks otel zincirlerinden biri olan The Peninsula Hotels ile yapılan anlaşmaya da değinen Hüsnü Akhan, “Galataport projesi kapsamında yapılacak restorasyon çalışmaları ile bir yandan tarihi binaları koruyarak şehre geri kazandırırken; bir yandan da çok önemli bir yabancı sermaye yatırımını hayata geçiriyoruz. The Peninsula Hotels ile Karaköy tarafındaki tarihi binalar için anlaşma yaptık. Bu ortaklık kapsamında sadece işletme değil aynı zamanda Salıpazarı Liman İşletmeciliği ve Yatırımları A.Ş. ile birlikte 300 milyon Euro’luk bir yatırım yapacaklar. Diğer bir deyişle proje ile doğrudan yabancı yatırım da söz konusu olacak. Böylelikle, dünya turizm sektöründe hizmet kalitesiyle en üst sıralarda anılan bu marka, ilk kez Türkiye pazarına girmekle kalmayıp yatırıma da ortak olacak” dedi.

İstanbul’un yeni cazibe merkezi olacak

Hüsnü Akhan sözlerine şöyle devam etti:“Dünyada ilk kez uygulanacak ve zemin altında çalışacak gemi körük sistemi çalışmalarının devam ettiği yeni terminalde, üstün teknoloji ve yüksek standartlarla planlanmış bekleme alanları, yolcu kayıt masaları, devlet otoriteleri için kullanım alanları, duty free mağazaları, hizmet birimleri, teknik alanlar ve terminal fonksiyonu için gerekli tam donanımlı teknolojik sistemler yer alacak. Bir mahalle dokusu içerisinde yeme-içme ve perakende noktaları, meydanlar, etkinlik alanları ve yeşil alanlar, otel ve ofis alanları da projenin şu anda netleşen diğer detayları arasında. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Galataport, İstanbulluların ve turistlerin dünyanın eşsiz manzaralarından birine karşı tüm günlerini geçirebilecekleri bir destinasyon ve liman haline gelecek. Bünyesinde bulunacak müzeler, perakende ve yeme-içme alanları, ofisler ve meydanları ile Galataport projesi şehre yepyeni bir soluk getirecek.”

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön