Anasayfa » Güncel » Futbol Aşkı Kombine Fiyatı Dinlemiyor: İşte Avrupa’nın En Büyük Kulüplerini İzlemenin Bedelleri
Güncel

Futbol Aşkı Kombine Fiyatı Dinlemiyor: İşte Avrupa’nın En Büyük Kulüplerini İzlemenin Bedelleri

Dünyanın en önemli futbol kulübü renklerine gönül verdiğinizdir. Ancak rakamlara bakılırsa bu zaten gerçek. Messi’li Barcelona’yı izlemek Fenerbahçe ve Galatasaray’ın yıldızlarını izlemekten daha ucuz!

Futbol sadece küresel çapta bir ekonominin dinamiğini ateşlemekle kalmıyor. Milyonlarca insanın kalplerini iki renk üzerinde birleştirerek tarifi pek mümkün olmayan bir sinerjiye imza atıyor. Futbol ve takım aşkı olmayanlar için ise bu durumu anlamak neredeyse imkansız.

Türkiye’de futbol ve takım aşkı genellikle babadan devralınan bir miras gibidir. Belki de bu yüzden bu kadar kıymetlidir. Bize de pek çokları gibi babamızdan aktarıldı bu güzel sevda… Tanımadığın bir adamın iki direk arasındaki kaleye 90’ıncı dakikada meşin yuvarlağı göndermesiyle yaşadığın tarifsiz sevinç ve coşku pek çok kişinin hayatı boyunca tadamayacağı türdendir belki de… Ben de bu vesileyle bizim bu özel sevgiyi yaşamamıza vesilen olan biricik babamızı rahmet, minnet ve sevgiyle anıyorum.

Avrupa’nın 32 elit futbol takımını mercek altında

Avrupa futbolunda 2016-17 sezonu öncesinde KPMG Futbol ekibi çok çarpıcı bir araştırmaya imza attı. 32 elit futbol takımının değeri 5 parametrede ölçüldü ve bu doğrultuda kombine bilet fiyatları üzerinden bir değerlendirme yapıldı.

Avrupa’nın 32 elit futbol takımının mercek altına alındığı araştırmada, “Taraftarlar verdikleri paranın karşılığını alıyor mu?” sorusunun yanıtı da arandı. Ancak sonuçlar pek çokları için ilginç. Mesela Barcelona’yı bir sezon 130 Euro’ya izlemek mümkün. Fenerbahçe ve Galatasaray’ın en ucuz kombineleri ise Messi’li Barcelona’nın neredeyse iki katı.

Messi’yi 130 Euro’ya bir sezon izleyebilirsiniz

KPMG Futbol ekibinin yaptığı şirket değeri tahminleri ışığında kombine bilet fiyatları incelendiğinde oldukça ilginç rakamlar ortaya çıkıyor. Zirveyi Manchester United’la paylaşan Real Madrid’in en ucuz kombine bileti 223 Euro’dan alıcı buluyor. Ancak Manchester United’ın en ucuz kombinesi 685 Euro’ya satılıyor. Kadrosunda Lionel Messi, Luis Suarez ve Neymar gibi yıldızları barındıran Barcelona ise 132 Euro’ya kombine satarak taraftarının ödediği paranın karşılığını veriyor. Katalan ekibinin maçlarını oynadığı Nou Camp’ın 99 bin kişilik yüksek kapasitesi de Barcelona’ya düşük fiyatlı bilet satma imkanını tanıyor.

Fenerbahçe, Barcelona’yı ikiye katladı

Avrupa şartlarına bakıldığı zaman ise Türk takımları ortalamayı yakalamış durumda. Ligde geçtiğimiz sezon şampiyonluğa ulaşan Beşiktaş, son yıllarda farklı statlarda maçlarını oynadığı ve farklı bir kombine politikası uyguladığı için listede yer almıyor. Fenerbahçe ise en ucuz kombine biletini 335 Euro’dan satarak listenin Türkiye ayağındaki zirvesine yerleşiyor. Galatasaray’ın stadı Türk Telekom Arena’da ise en ucuz kombine biletin fiyatı 256 Euro. Rakamlara bakıldığında Fenerbahçe’nin bir kombinesinin fiyatına, Barcelona’nın rahatlıkla iki kombinesi alınabiliyor. Şampiyonlar Ligi Şampiyonu Real Madrid de iki Türk takımından daha ucuza kombine bilet satıyor. Ancak elbette buradaki parametreler sadece sayısal verilere dayanmıyor. Neden mi?

– Taraftarlar paraya değil, renklere bakıyor

KPMG Futbol ekibinin çalışmasından, ‘futbol taraftarları parayı değil, gönül verdikleri takımı düşünüyor’ sonucu çıkıyor. Futbolseverler; sportif başarısızlığa ve kulüplerin ekonomik performansından ziyade takımlarla kurdukları duygusal ilişki üzerinden hareket ediyorlar. Bu durum da Türkiye’deki pahalı kombine fiyatlarına karşın gösterilen ilgiyi açıklıyor. Taraftarları kombine almaktan alıkoyan faktör para değil takımın daha iyi yerlere taşınması amacıyla yaptıkları protesto olabiliyor.

Bu sonucu Avrupa takımları için güçlendiren en büyük sonuç ise, İngiltere Premier Ligi’nde uzun yıllar şampiyon olamayan Arsenal ile Tottenham’ın en ucuz biletlerinin bile sıralamanın zirvesinde yer alması… Avrupa futbolunun en formda iki takımı olarak gösterilen Real Madrid ile Barcelona ise uygun bilet fiyatlarıyla futbol severleri tribünlere çekmeyi hedefliyor.

Dünyanın en pahalı maç bileti Londra’da

2006 yılında kapılarını açan Arsenal’in stadı Emirates, Avrupa’nın en pahalı koltuklarına sahip. Yıllardır şampiyon olamayan Arsenal, kupa özlemine rağmen en ucuz kombine biletini 1334 Euro’dan satıyor. Arsenal’i takip eden takım ise ezeli rakibi Tottenham. İngiltere’de son lig şampiyonluğunu 1961 yılında yaşayan Londra ekibi başarısızlığına rağmen en ucuz kombinesini 986 Euro’dan piyasaya sürüyor. Liverpool da en ucuz kombinesini 883 Euro’ya satıyor ve kasasını dolduruyor. Liverpool’u Chelsea ile Manchester United takip ediyor. İngiltere’deki stadyumların düşük kapasitesi de bilet fiyatlarının değerlenmesinde önemli rol oynuyor.

Real Madrid zirvede, Barcelona yakın takipte

“Şirket değeri” değerlendirme sonucunda ise dünyanın en değerli futbol şirketi olarak Real Madrid ve Manchester United 2 milyar 905 milyon Euro’yla ilk basamakta yer alıyor. 2 milyar 758 milyon Euro’luk Barcelona üçüncü, Bayern Münih 2 milyar 153 milyon Euro’yla dördüncü, Arsenal ise 1 milyar 663 milyon Euro’yla beşinci konumda bulunuyor. Türkiye’den Fenerbahçe 256 milyon Euro değerle 22’nci sırada. 24’üncü sıradaki Galatasaray’a da 225 milyon Euro değer biçilmiş. İlk 10 takım içinde İngiltere Premier Ligi’nde mücadele eden 5 kulüp bulunuyor. Ancak ilk 3’te İspanya’nın ezeli rakipleri Barcelona ile Real Madrid’in rekabeti sürüyor.

KULÜPLER

EN UCUZ
KOMBİNE (EURO)

1. Arsenal : 1.334

2. Tottenham: 986

3. Liverpool: 883

4. Chelsea: 767

5. M.United: 685

6. Everton: 664

7. Juventus: 500

8. PSG: 450

9. Sevilla: 390

10. M.City: 385

12. F.Bahçe: 335

17. G.Saray: 256

KULÜPLER

ŞİRKET DEĞERİ

(MİLYON EURO)

1. R.Madrid: 2.905

2. M.United: 2.905

3. Barcelona: 2.758

4. B.Münih: 2.153

5. Arsenal: 1.663

6. M.City: 1.620

7. Chelsea: 1.453

8. Liverpool: 1.273

9. Juventus: 983

10. PSG: 843

22. F.Bahçe: 256

24. G.Saray: 225

Değerleme nasıl yapıldı?

Şirket değerleri KPMG Football ekibinin Mayıs 2016’da yayınlanan ‘Futbol Kulüpleri Değerlemesi: Avrupa eliti’ raporundan alındı. Şirket değeri tahminlerinde 5 parametre dikkate alınıyor:

Karlılık: Son iki mali yılın personel giderlerinin, gelire oranı.

Popülerlik: Kulüplerin sosyal medya takipçi sayıları doğrultusunda gösterilen ilgi.

Sportif potansiyel: Transfermarkt internet sitesi verilerine göre takımın piyasa değeri.

Yayın hakları: Kulüplerin gelir elde etme potansiyelinde temel unsur olan yayın hakları anlaşmaları.

Stadyum sahipliği: Futbol kulübünün en büyük varlıklarından biri olan stat gelirleri.

Editör’ün çok kişisel notu: Futbol sevda, Fenerbahçe aşk; Fenerbahçe futbol takımını canlı izlemek ise paha biçilemez. 🙂 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön