Anasayfa » Etkinlikler » Güçlü Vokal Freddie Mercury Gerçekten Gökyüzünde
Etkinlikler

Güçlü Vokal Freddie Mercury Gerçekten Gökyüzünde

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
6 Eylül 2016

“Ben star olmayacağım, ben efsane olacağım” diyen Freddie Mercury zaten efsaneydi, şimdi de star oldu.

Dünyanın en güçlü vokallerinden, gerçek ismiyle Farrokh Bulsara, Queen grubunun kurucusu ve ilk Asyalı Rock Star olarak anılan Freddie Mercury’nin ismi bir Asteroite verildi.

160905131643-freddie-mercury-asteroid-1-exlarge-169

 

The International Astronomical Union’s Minor Planet Center (Uluslararası Gökbilim Birliği Küçük Gezegenler Merkezi) hayatta olsaydı geçtiğimiz hafta Pazartesi günü 70 yaşına basacak olan efsanevi solist Freddy Mercury’nin doğum günü vesilesiyle ismini 1991 yılında AIDS hastalığı sonucu yaşamını yitirdiği yıl keşfedilen Asteroid 17473 isimli gezegene verdi.

Doğum günü anısına Queen grubu kurucusunu onurlandıran Gezegenler Merkezi’nin jestini grubun gitaristi ve aynı zamanda bir gök bilimci olan Brian May, İsviçre’de gerçekleştirilen bir anma etkinliği esnasında duyurdu

 

shutterstock_287852510

 

Brian May “Bu isim olayı Freddie’nin dünya üzerindeki inanılmaz etkisinin bir onayıdır” dedi. “Oldukça karanlık bir obje – daha ziyade bir toz gibi. Dünyadan bakıldığında 10 bin defa daha silik göründüğünden orta ölçekli bir teleskop ile bakmanız gerek” diye de ekledi.

Gezegenler Merkezi yetkilileri yaptığı açıklamada bu kararı alırken Mercury’nin gelmiş geçmiş en iyi rock sanatçılarından biri oluşunun ve sıradışılığı ile yarattığı fenomenin büyük etkisi bulunduğunu belirtti.

Asteroid 17473 Freddiemercury, Ana Asteroit kemerinin olduğu yerde bulunmakta.

shutterstock_3529268

Güneybatı Araştırma Enstitüsünden Joel Parker ismin resmileştirilmesi için gerekli sertifikayı hazırladı ve tam olarak gezegene 1991 FM3 isminin verildiğini belirtti.

Freddie Mercury’nin ironik ama resmi olarak gökyüzünde yer alıyor olması hayranlarını çok sevindireceğe benziyor.

d106c0715fc597f1ba94fddbb47879f8

Kaynak: CNN, Vikipedi

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön