Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Fransız Romancı Pierre Loti, İstanbul ve Aşk
Destinasyonlar

Fransız Romancı Pierre Loti, İstanbul ve Aşk

169 sene önce bugün, 14 Ocak 1850’de Fransa’nın Rochefort kentinde doğan Pierre Loti, tam bir İstanbul Aşığı olarak bilinir.

Asıl adı Julien Viaud olan Fransız Romancı, aldığı denizcilik eğitimi sonrası albaylık sıfatıyla Ortadoğu ve Uzakdoğu’da bulundu. Görevli bir subay olarak 1876 yılında geldiği İstanbul’dan ise kopamayarak, yolculuklarında tecrübe ettiklerini kitaplarına aktarmaya başladı.

 

Şimdi olduğu gibi o zamanda da Pierre Loti’nin bulunduğu yer Eyüp’tü. Türk dostu romancı semtteki bir kahveyi (günümüz Pierre Loti Kahvesi) sıkça ziyaret etmesiyle bilinir. O zamanlar “Rabia Kadın Kahvehanesi” olarak anılan mekân, yazarın âşık olduğu kadına atfettiği romanını yazdığı ilham yeridir.

Sadece Fransız romancının yazılarını kaleme aldığı mekânın adı değişmekle kalmaz, o günden günümüze bulunduğu tepenin ismi de “Pierre Loti” olarak anılmaya başlamıştır.

Görüp, görülebilecek en güzel Haliç manzarasına sahip bu yer, 18. yüzyıllardan günümüze İstanbul halkı ve yabancı ziyaretçiler için bir uğrak yeri olmuştur.

Tarihin adeta yeniden canlandığı Pierre Loti Tepesi’ne gelen ziyaretçiler Haliç’in o ünlü panoramasını seyre doyamazlar.

Tepenin sırtlarına çıkıldığında ise ünlü yazarın adını taşıyan meşhur Kahve’ye ulaşılmaktadır. Tarihi Kahve, eşsiz Haliç manzarasının kendini gözlerin seyrine sunduğu en ideal yerdir.

 

Türk Mahallesi

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde, “İdris Köşkü Mesiresi” olarak da geçen bölge, günümüzde bir restorasyon geçirerek “Türk Mahallesi” ismi ve turistik tesisleriyle hizmet veren mekanlar ile ziyaretçileri ağırlamaktadır.

www.pierrelotitepesi.com :

  1. yüzyılda İstanbul’a gelen hemen bütün yabancıların ve seyyahların da uğrak yeri olan Pierre Loti’nin etrafında birçok tarihî yapı bulunmaktadır. 1813 yılında tarihlenen, iki kitabeli ahşap Kaşgari Tekkesi bunlardan biridir. Yine tesisin girişindeki üç yol ağzında, önünde Farsça yazılmış beyaz yuvarlak bir mezar taşı bulunan yapı da, Çolak Hasan Tekkesi’dir. Tekke’nin sırasındaki tarihi bina ise bir Sıbyan Mektebi’dir. Osmanlı tarihi yazarı da olan İdris-i Bitlisi tarafından yaptırılan Mekteb’in hemen önünde ve tesis alanının içinde ise, 1589 yılında vefat eden “İskender Dede” ismindeki bir Mevlevi’nin kabri bulunmaktadır. İskender Dede’nin ön tarafındaki üç kuyudan biri ise, meşhur Dilek (veya niyet) Kuyusu’dur. Bu kuyuyla ilgili Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde; “Kuyuya bakanların gönüllerinden geçirdikleri isteklerini kuyunun içinde gördüklerini” yazar. Kabrin üst tarafında ise Saray “Atçıbaşısı (Mirahur-Tuğ General) Ali Ağa ve Ailesinin kabirleri bulunmaktadır. Ayrıca Bizans döneminde inşa edildiği sanılan, Osmanlı döneminde de kullanılan “Sarnıç”, Tesisin orta yerinde varlığını korumaktadır.
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön