Anasayfa » Güncel » Fransa Schengen’i Askıya Alıyor: Sınırda Kontrol Yapılacak
Güncel

Fransa Schengen’i Askıya Alıyor: Sınırda Kontrol Yapılacak

fransa-schengeni-askiya-aliyor-sinirda-kontrol-yapilacak
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
9 Kasım 2015

Fransa’nın başkenti Paris, Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı (COP21) kapsamında dünya liderlerini ağırlayacak. Zirve boyunca güvenlik önlemleri alınacak ve Schengen anlaşmasının geçici süreyle askıya alınması da bu önlemlerden biri olacak.

Fransa, 30 Kasım ile 11 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek BM İklim Değişikliği Konferansı nedeniyle geniş güvenlik önlemleri almaya hazırlanıyor. Buna göre, Fransa sınırları geçici olarak serbest geçişe kapatılacak.

Konuya ilişkin konuşan Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, zirve nedeniyle Schengen’in 1 ay boyunca askıya alınacağını açıkladı. Bu süre zarfında, sınırlarda kontroller yeniden devreye alınacak.

Terör Tehdidi Kararda Etkili

Bakan Cazeneuve, bu kararın alınmasında terör tehdidinin büyük payı olduğunu da açıkladı. Fransa, bu önemli kararı kamu düzeninin bozulmasına karşı bir önlem olarak geliştirdi.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında serbest geçiş anlamına gelen Schengen için devletlerin özel koşullar dahilinde bu tarz önlemler alabileceğini hatırlatan Cazeneuve, bunun bir hak olduğunu dile getirirken, aslında Schengen’i askıya almak gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. 1 ay süre ile durdurulan serbest geçiş, konferans sonrası yeniden sağlanacak.

Fransız Bakan Cazeneuve, bu sınırların kontrole tabi tutulmasının mülteci krizi ile herhangi bir ilgisinin olmadığını da ifade etti. İklim Değişikliği Konferansı’nın düzenlendiği diğer ülkeler de bu güvenlik önlemini almıştı. Fransa da konferans nedeniyle aynı önlemi alacak.

Konuşmasında gündemdeki bir diğer konuya da dikkat çeken İçişleri Bakanı Cazeneuve, Avrupa Birliği (AB) sınırlarının iyi kontrol edilmemesi halinde Schengen bölgesindeki serbest dolaşım hakkının sıkıntılı bir sürece gireceğini de söyledi.

Serbest Geçişi Kapatma Hakkı Hangi Durumlarda Geçerli?

22 AB üyesi ülkesinin yanı sıra İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre arasında serbest dolaşım imkanı sağlayan Schengen için, üye ülkeler ciddi güvenlik tehdidi altındayken geçici olarak serbest dolaşımı kapatabiliyor.
AB sınırları içinde ciddi bir güvenlik zafiyeti ve Schengen’in tamamını tehlikeye sokacak bir tehlike halinde üye ülkelerin serbest geçişi durdurma hakkı var.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön