Anasayfa » Girisimler » Fransa Metrosunda Kısa Hikâye Otomatı
Girisimler

Fransa Metrosunda Kısa Hikâye Otomatı

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
17 Eylül 2016

Zamanımız kıymetli, kıymetini bilenler değerlendirmeli. Her ne kadar tüm dünya bir telefona, telefon da cebimize sığsa da gözlerin eski tarz beyaz üstü siyah yazılar görmesi istisnai bir olay ve dolayısı ile de önemli olmaya başladı.

Fransız yayınevi Short Édition ‘ın başlattığı bir uygulama ile Fransa’nın güney doğusundaki Rhone Alpes bölgesinde bulunan Grenoble şehri metrolarında otomatlar ücretsiz kısa hikâyeler dağıtmakta. Ayrıca kütüphane ve turizm ofisinde de mevcut.

shortedition3-kotsifir-1024x804_full

 

Kısa hikâyeleri dağıtan dispanserler bir tuşa basılarak okuyucunun isteğine bağlı olarak bir dakikalık, üç dakikalık ya da beş dakikalık hikâyeleri rulo bir kâğıda basmakta. Uygulamanın başladığı ilk iki hafta içerisinde 10 bin adet kısa hikâye basılarak, okuyucusuna ulaştı.

Firmanın kurucularından Quentin Pleple kısa hikâyelerin bu şekilde dağıtımı ile ilgili olarak çok olumlu yorumlar aldıklarını belirtmekte. Benzer dispanserler için Avusturya, Amerika, Kanada, Rusya, Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi ülkelerden de talepler olduğunu eklemekte.

Short-Edition

Özellikle toplu taşıma için beklenen alanlarda harcanan “ölü zamanları” diriltmek ve kısa süreli de olsa faydalı bir yolla bu vakitleri değerlendirmek amacıyla yola çıkan ekip, bahsekonu fikre kendi ofisleri içindeki bir otomatının başında beklerken ulaşmış.

Yayınevinin 142 bin okuyucusunun da katılımlarıyla en beğenilen hikâyeler basılmak için seçilmiş durumda. Önemli olansa okuyucuların hikâye türünü seçmek zorunda kalmamaları. Bu konuda seçenek sunmak istemediklerini belirten yayınevi yetkilileri hikâyenin sadece uzunluğuna karar verilsin istediklerini belirtmekte ki bu aslında sağlanan büyük bir kolaylık ve hikâye çeşitliliğinde sunulan alternatiflerin daha çok okuyucuya ulaşmasını sağlamakta.

Benzer uygulamaların artması dileğiyle…

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön