Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Floransa’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer
Destinasyonlar

Floransa’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer

Floransa'da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
19 Ağustos 2015

Tarihi şehirlere meraklı seyahatseverler için yeni bir önerimiz var. İtalyan rönesansının doğduğu yer olarak kabul edilen Floransa, hem kültürü hem de muhteşem mimarisiyle dünyaca ünlü bir turizm kenti olarak dikkat çekiyor. 

Times Dergisi’nin de görülmesi gereken dördüncü şehir olarak açıkladığı, Kuzey İtalya’daki Toskana’nın başkenti Floransa fotoğraflarını gören seyahatseverler, tatil rotasını değiştirecek. Kültür turuna çıkmak isteyen tatilciler, şehrin bu mükemmel mimarisine hayran kalacak. Şehrin her sokağı sanki bir müze.

Bu şehirde görmeniz gereken onlarca tarihi ve turistik yer arasından “mutlaka görmeniz gereken yerler”i seçmekte epey zorlandık. Önemli sanat galerilerinin bulunduğu bu şehir, gezmeye doyamayacağınız kadar tarih kokuyor. Dünya ünlü Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi sanatçıları yetiştiren ve Dante’ye de ilham veren bu tarihi kent, kısa bir dönem de olsa İtalya Krallığı’na da başkentlik yaptı.

İşte Bu Tarihi Kentte Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Uffizi Müzesi

Floransa ziyaretlerinizde görmeniz gereken yerlerin başında bu tarihi kentin dokusunu yansıtan Uffizi Müzesi geliyor. Girişte uzun kuyruklar beklememek için önceden yaptırdığınız rezervasyon ile kolayca giriş yapabilirsiniz. Galerinin önündeki merdivenlerde bol bol fotoğraf çektirmeden dönmeyin.

Santa Maria Del Fiore Katedrali

Floransa Katedrali, bu şehrin sembolü haline gelen bir gotik yapı. 1296 ile 1436 yılları arasında inşa edilen bu görkemli yapıya hayran kalacaksınız. Renkli dış mimarisiyle dikkat çeken yapının iç mekanında ise bir yalınlık hakim.

Ponte Vecchio Köprüsü

Kentin en ünlü köprüsü olarak öne çıkan Ponte Vecchio, Arno Nehri üzerinde bulunuyor. Elbette bu köprü de, şehrin dokusuna uygun olarak tarihi. Ponte Vecchio,’nun yapımı 14. yy’da tamamlandı. Bu köprüde gezerken, sevdiklerinize hediyeler alabileceğiniz pek çok küçük dükkan bulunuyor.

Giotti Kulesi

Duomo Meydanı, Floransa’nın görülmesi gereken yerlerinden. Bu meydanda Floransa Katedralini tamamlar nitelikte bir de bu çan kulesini göreceksiniz. Santa Maria del Fiore Bazilikası’na bitişik olan bu kule de görülmeye değer bir mimariye sahip.

San Marco Manastırı

Bünyesinde hem manastır hem de kilise yapısı bulunduran San Marco, Floransa’nın ünü uzaklara yayılan bir mimari yapısı. Rönesans dönemini yansıtan iç dizaynı ile dikkat çekiyor. Müze olarak kullanılan manastırda bir de kütüphane bulunuyor.

Elbette bu tarihi kente geldiğinizde görmeniz gereken başka yerler de var. Signoria Meydanı, Medici Şapeli, Michelangelo Meydanı kentin olmazsa olmazları arasında.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön