Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Farklı Ülkelerden Yeni Yıl Karşılama Ritüelleri
Destinasyonlar

Farklı Ülkelerden Yeni Yıl Karşılama Ritüelleri

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
31 Aralık 2018

2019’a artık  sadece saatler kaldı. Farklı kültürler, farklı ritüelleri beraberinde getirse de yeni yıl geldiğinde gerçekleşmesi beklenen hep “mutluluk” aslında… Biz de Turizm Global ekibi olarak; karşılığı mutluluk olacak tüm dileklerinizin gerçek olacağı harika bir yıl diliyoruz. Hepinize, hepimize…

Kocaman bir yılı daha geride bırakırken; yeni umutlar ve beklentiler ile dolu yeni bir yılı karşılamanın heyecanı da iyice hissedilmeye başlandı. Tüm dünyada çeşitli etkinlik ve organizasyonlarla kutlanan yeni yılda beklentiler ve dilekler, biraz da hayaller ışığında şekilleniyor.  Kültürlerin hamurunda yoğrulan  yeni yıl heyecanı farklı duygular ortaya çıkarırken ülkelerin kültürel değerlerinin tanıtılmasına katkı sağlıyor. Bir sonraki yılbaşında farklı bir coğrafyada olmayı hayal ediyorsanız, dayanakları batıl olsa da uygulamada ilginç hatta gülünç görüntüler ortaya koyan bu ritüeller sizi en azından gülümsetecektir. Online seyahat markası biletall.com yeni yıl kutlamalarıyla kültürünü yansıtan ülkeleri derledi. İşte bizim seçtiklerimiz…

1. İSPANYA

Keyiflerine düşkünlükleriyle tanınan İspanyollar, yeni yılı güzel yemeklerle donatılmış geniş masalar eşliğinde karşılarlar. İspanyolların, bu keyifli ve zengin masalarının olmazsa olmazı ise üzümdür. Her sene saatler gece yarısını göstermeden önce üzümlerini hazırlar ve yılın 12 ayını temsil eden 12 üzüm tanesini yılın ilk saniyelerinde yiyerek yeni yılı kutlarlar. Şans getirdiğine inanılan bu gelenek, İspanya’nın yılbaşı kutlamaları arasında birinci sırada yerini almıştır.

En görkemli yılbaşı kutlamaları

2. DANİMARKA

Danimarka’da soğuk iklime inat, havayı insanların yeni yılı kutlama coşkusu ısıtır. Sadece yılbaşına özel kurulan Tivoli Gardens Noel Marketi burayı masallardaki ışıl ışıl kasabalara dönüştürürken, açık hava buz pistleri yerli halk ve turistler tarafından dolup taşar. Yeni yıl kutlamalarında Danimarka da geleneklerine önem veren bir ülkedir. İnsanlar tüm yıl boyunca evlerindeki eski, kullanılmayan tabakları yılbaşı gecesi için saklayıp kapılarının önünde bu tabakları kırarlar. Tabaklar ne kadar çok olursa kötü şansın da o kadar uzak olacağına inanırlar. İnsanların kötü şansı kovduğuna inandıkları bir başka gelenekleri ise ‘yüksekten atlama’. Saatler gece yarısını göstermeden hemen önce herkes masa, sandalye, merdiven gibi yerden yüksek bir yere çıkıp tam 12’de aşağıya zıplayarak yeni yıla hızlı bir giriş yaparlar.

Copenhagen, Denmark

3. FİLİPİNLER

Birçok Filipinli batıl inançlıdır ve iyi şans elde etmek için türlü ritüel uygular. Filipinler’de halkın büyük bölümü yeni yılın getireceği pozitif enerjiyi karşılamak için evlerinin dış kapıları da dahil olmak üzere; evlerinin içindeki kapılarını, dolaplarının kapaklarını ve ışıklarını açık bırakırlar. Evet yanlış okumadınız sokak kapıları dahil! Aynı zamanda kırmızı ve puantiyeli kıyafetler giyinmeye özen gösterirler. Kırmızının yeni yılda refahı arttıracağına inanırken, puantiyenin de şeklinden dolayı parayı sembolize ettiği gerekçesiyle tercih ediyorlar. Yerel halkın çoğu iyi şansı yakalamak için yemek masasında da yuvarlak meyve ve şekerlemeler hazırlar.

Ä°lgili resim

4. KOLOMBİYA

Yılbaşında ilk defa Kolombiya’ya gidenler ellerinde valizle dolaşan insanları gördüğünüzde paniğe kapılmayın. Sizin yeni yıl için seçtiğiniz yerden insanlar koşarak uzaklaşmıyor. Sadece yılbaşı geleneklerine sadık olan insanları görüyorsunuz. Kolombiyalılar yılbaşı gününde boş valizlerini yanlarında dolaştırarak yeni yılda bol bol seyahat edeceklerine inanıyorlar. Belki de “Yeni yıla nasıl girersen öyle devam eder” inanışı burada da var olduğu için Kolombiyalılar seyahat dileklerini böyle dile getiriyorlardır.

Ä°lgili resim

5. FINLANDIYA

Ülkenin çok eskiye dayanan bir geleneğine göre yeni yıla girerken, su dolu bir kaba eritilmiş tenekeler dökülür. Tenekelerin aldığı yeni şekiller kişiler tarafından yorumlanır. Kurşun döktürmeye benzeyen bu işlem sonucunda çıkan şekiller yolculuğu andırıyorsa, kişinin yıl boyunca yolculuk yapacağı düşünülür. Kalbe benziyorsa evlilik ya da yeni bir aşk olarak yorumlanır. Tabi ki de yaratıcılığına bağlı olarak uzaya bile gideceği şeklinde yorumlanabilir.

finlandiya-001.jpg

Biz de Turizm Global ekibi olarak bütün bu batıl inançlardan bağımsız 🙂 ve bir kez daha; gerçekten inanarak tüm kalbinizle dilediğiniz isteklerinizin hayata geçtiği; sağlık, mutluluk, başarı ve huzur dolu harika bir yıl diliyoruz… Hep birlikte nice mutlu senelere…

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön