Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Farklı Seyahat Deneyimleri Arayanlara Özel
Destinasyonlar

Farklı Seyahat Deneyimleri Arayanlara Özel

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
20 Aralık 2018

Seyahat severler her zaman kum ve güneşi tercih etmeyebiliyor. Dünya üzerinde geçmişin olumsuz izlerini taşıyan yerlerin sayısı da oldukça fazla. Bu yerleri ruhuna eş değer ölçüde düzenleyip, turistlerin ilgisini çekebilmiş olanlarsa destinasyon listelerinde yerlerini almış durumda.

„Dark Tourism – Karanlık Turizm“ trendinin azımsanmayacak ölçüde meraklıları mevcut. Ortak noktaları ise tarihte yaşanmış ve izleri yüzlerce hatta binlerce kişiyi etkilemiş olaylara mekan olmaları. Dark Tourism Araştırma Enstitüsü başkanı Peter Stone, bu mekânları ziyaret edenlerin sayısının gün geçtikçe fazlalaştığını belirtmekte.

İkiz Kuleler – New York

2011 yılının 11 Eylül’ünde gerçekleşen terör saldırısı ile neredeyse tüm dünyanın canlı yayında izlediği yıkımın etkilerini binlerce kilometre uzaklıkta bulunan herkes en derinden hissetti. Ancak yaşananları daha da yakından görmek isteyen sayısız insan kulelerin yerine yapılan anıtı ve müzeyi ziyaret etmek için New York’a seyahat ediyor.

Auschwitz Nazi Toplama Kampı – Polonya

İkinci dünya savaşı sırasında Auschwitz, Almanya’nın en büyük Nazi toplama kamplarından biriydi. Yaklaşık 1 – 1.5 milyon Yahudi’nin bu kampta acımasızca katledildiği düşünülüyor. Kamp, karanlık geçmişine rağmen en popüler turizm merkezlerinden biri olma özelliğini yıllardır koruyor. Tüm kampın gezilere açık tutulması ve özellikle de kurban edilenlere ait kalpleri yoran kalıntıların bulunduğu mekânlar yaşanan vahşeti gözler önüne seriyor.

Çernobil – Ukrayna

1986 yılında gerçekleşen ve tarihe en kötü nükleer facia olarak geçen Çernobil, karanlık turizm denince akla gelen yerlerin başında. İlk etapta 30 kilometrelik bir alanı etkilediği kaydedilen patlamanın sonraki yansımaları öngörülenden çok daha geniş bir alanı kapsıyor aslında. Yine de tur organizatörleri bu bahse konu 30 km içerisinde ziyaretçilerini tarihte bir yolculuğa çıkarıyor.

Pompeii Bölgesi Volkanı – İtalya

Güney İtalya’da bulunan ve antik Pompeii kentinin MS 79 yılında yok olmasına yol açan volkan patlamasının neden olduklarını arkeologlar gün ışığına çıkardı. Patlamada hayatlarını kaybedenlerin bedenlerinin bile hala durduğu kent ve kalıntıları şimdilerde herkesin ziyaretine açık.

Hiroşima – Japonya

Yüzbinlerce kişinin hayatlarını kaybettiği Hiroşima ve Nagazaki patlamalarını unutmak mümkün değil. Bombanın doğrudan atıldığı bina ise anıt haline getirilmiş durumda ve ziyaretçi akınına uğrayan karanlık turizm merkezlerinden bir tanesi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön