Anasayfa » Girisimler » Etik Turizm İçin İstanbul’da İmza Atıldı
Girisimler

Etik Turizm İçin İstanbul’da İmza Atıldı

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
9 Aralık 2018

İstanbul’da düzenlenen “3. Dünya Turizm ve Kültür Konferansı” kapsamında “Etik Turizm” “Sorumlu ve Sürdürülebilir Turizm İçin Küresel Etik Kuralları Özel Sektör Bildirgesi” imzalandı.

Geçtiğimiz gün, Kültür ve Turizm Bakanlığı ev sahipliğinde Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) iş birliğiyle düzenlenen “3. Dünya Turizm ve Kültür Konferansı” kapsamında etik turizm adına önemli bir adım atıldı. Sorumlu ve sürdürülebilir Turizm İçin Küresel Etik Kuralları Özel Sektör Bildirgesi imzalandı.

İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen imza töreninde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’da hazır bulundu. Törende “Dünya Değişmeden”in Kurucusu ve Genel Müdürü Tolga Özan, Etstur Yönetim Kurulu Başkan Vekili Selim Suat Özbek, Serenas Group’tan Mustafa Fethi Gürbüz, Tura Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Erkunt Öner, bildirgeyi imzalayan taraflar oldu.

“İstanbul deklarasyonu” okundu

Konferansın ardından UNWTO Etik, Kültür ve Sosyal Sorumluluk Bölümü Başkanı Marina Diotallevi, “Turizm ve Kültür Üzerine İstanbul Deklarasyonu”nu okudu. İki gün süren ve çok sayıda panel ve toplantının yapıldığı etkinlikte açıklanan bildirgede; BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi ve 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine daha fazla katkıda bulunmak için taahhüt edilecekler sıralandı.

Buna göre turizm, kültür ve yerel toplumla etkileşim içinde artan bir şekilde faaliyet göstermek; sürdürülebilir ve yaratıcı şehirler için kültür turizmini şekillendirmek; yaşayan mirası korumak için sorumlu turizmin rolünü geliştirmek; dijital dönüşüm vasıtasıyla herkes için kültür turizmini ileriye taşımak yönünde çalışmaların sürdürülmesi taahhüt edildi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön