Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Enfes Şaraplarını Tatmanız Gereken Ülkeler
Destinasyonlar

Enfes Şaraplarını Tatmanız Gereken Ülkeler

enfes-saraplarini-tatmaniz-gereken-ulkeler
Merve Ateş
Merve Ateş
5 Kasım 2015

Damağınızda hoş bir tat, zihninizde unutulmaz bir anı bırakan; birçok kaleme konu olmuş, şairlerin deyimiyle ‘yıllar geçtikçe güzelleşen bir sevgili’, aheste bir içecektir şarap… Her içecekte ve lezzette olduğu gibi şarabın da mutlaka tadılması gereken destinasyonlar var.

Ünlü İngiliz filozof Francis Bacon der ki  “Yıllanmışlığın güzelliği dört şeyde kendini gösterir; yakmak için bekletilmiş odun, içmek için yıllanmış şarap, güvenmek için eski dostlar, okumak için eski yazarlar en iyisidir…”

Bacon’un haksız olduğunu söylemek zor. Zira, içki içmeyi seviyorsanız; nefis bir akşam yemeği sonrası loş ışıklar ve muhteşem bir manzara eşliğinde, yanınızda yakın dostlarınız ya da eşiniz varsa bir kadeh şarabın damağınızda bırakacağı tat da bambaşka olacaktır.

Peki, yaşadığınız veya seyahat ettiğiniz destinasyonların şaraplarıyla ilgili ne kadar bilgi sahibisiniz? Sizler için hazırladığımız rehbere göz atmanızda yarar var.

İşte, enfes şaraplarını tatmanız gereken ülkeler:

1. Fransa

Listenin ilk sırasında Fransa’yı görmek sizleri şaşırtmamış olmalı. Çünkü sizin de bildiğiniz üzere, Fransızların en meşhur ve en iddialı oldukları alanlardan biri de şarap üretimi. Çok eski yıllardan beri şarap üretilen ve tüketilen ülkede; şarap, akşam yemeklerinin vazgeçilmez ögesi olarak kabul ediliyor.

Fransa’ya yolunuz düşerse, Bordo, Alsas, Medoc, Graves, Sauternes, Saint-Emilion bölgesine ait şarapları denemenizi öneririz.

fransasarap_tg

Enfes Şaraplarını Tatmanız Gereken Ülkeler: Fransa

2. İtalya

Genellikle makarna, pizza ve spaghettisi ile anılan İtalya aslında şaraplarıyla da harikalar yaratıyor. Her yıl şarap üretiminde Fransa’nın ardından ikinci sırayı alan İtalya, bu yıl birinciliği üstlendi.

İtalya’da tatmanız gereken şaraplar: Toscana(özellikle bölgenin en ünlü kırmızı şarabı Chainti), Floransa, Umbria, Sangivose, San Gimignano, Redigaffi, Masseto, Messorio şarapları.

italyasarap_tg

Enfes Şaraplarını Tatmanız Gereken Ülkeler: İtalya

3. Türkiye

Lezzetli şarapları deneyebilmek için mutlaka başka ülkelere gitmeniz gerekmiyor. Yurt dışına çıkma imkânı olmayanlar; Şirince, Bozcaada, Avşa, Gökçeada, Kapadokya bölgelerinde yüzlerce lezzetli şarap çeşidine ulaşabilir.

kapadokyasarap_tg

Enfes Şaraplarını Tatmanız Gereken Ülkeler: Türkiye

4. Portekiz

Dünyadaki saygın şarap üreticileri arasında yer alan Portekiz, 40’a yakın üzüm çeşidinin karışımıyla hazırlanan Porto şarapları ile biliniyor. Ülkenin en önemli iki şarap bölgesi ise Porto şehrinde bulunan Douro ve Vinho Verde.

portekizsarap_tg

Enfes Şaraplarını Tatmanız Gereken Ülkeler: Portekiz

Devam Edecek…

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön